
Współpraca Imec i MIT nad rozwojem opieki zdrowotnej
Imec, belgijskie centrum badawcze specjalizujące się w nanoelektronice i technologiach cyfrowych, ogłosiło rozpoczęcie współpracy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w zakresie opracowywania nowych rozwiązań diagnostycznych dla medycyny spersonalizowanej. W ramach porozumienia, prace badawcze będą prowadzone wspólnie z trzema jednostkami MIT: Research Lab of Electronics (RLE), Microsystems Technology Laboratories (MTL) oraz Institute for Medical Engineering and Science (IMES).
Celem współpracy jest opracowanie nieinwazyjnych i minimalnie inwazyjnych urządzeń diagnostycznych, które będą monitorować parametry życiowe i biomarkery pacjentów. Urządzenia te mają być wykorzystywane zarówno w warunkach klinicznych, jak i w miejscu opieki nad pacjentem czy w domu. Dane zbierane za pomocą tych urządzeń, wspomagane przez algorytmy sztucznej inteligencji, będą służyły do tworzenia cyfrowych profili biologicznych pacjentów, umożliwiając lekarzom precyzyjne monitorowanie stanu zdrowia oraz lepszą diagnostykę i profilaktykę chorób.
Zarówno Imec, jak i MIT deklarują, że wykorzystają swoje wieloletnie doświadczenie oraz zasoby infrastrukturalne w zakresie mikroelektroniki i nauk medycznych. Jednym z elementów współpracy będzie wykorzystanie linii produkcyjnej Imec w Belgii, gdzie opracowywane będą nowe technologie półprzewodnikowe do zastosowań medycznych.
„Wierzymy, że dzięki integracji najnowocześniejszej technologii półprzewodników i sztucznej inteligencji nasza współpraca z MIT może zrewolucjonizować opiekę zdrowotną. Dzięki doświadczeniu MIT w dziedzinie opieki zdrowotnej i mikrosystemów oraz pozycji imec jako lidera w transferze nowych technologii do przemysłu, partnerstwo to łączy dziesięciolecia uzupełniających się doświadczeń. Jesteśmy podekscytowani możliwością poprawy opieki zdrowotnej dzięki rozwiązaniom technologicznym dla medycyny spersonalizowanej i potencjalnym wpływem na jakość życia ludzi" - powiedziała Veerle Reumers, dyrektor ds. strategii i portfolio w imec USA.
”Jesteśmy zaangażowani w tworzenie bardziej spersonalizowanej i przystępnej cenowo opieki zdrowotnej przyszłości dzięki nowej generacji mikrosystemów, które zamykają pętlę między zaawansowanym wykrywaniem a uruchamianiem. Społeczeństwo potrzeb LeBel w dziedzinie elektrotechniki i informatyki w MIT oraz dyrektor MIT Microsystems Technology Laboratories. „Społeczeństwo potrzebuje tych nowych rozwiązań jak najszybciej i nie możemy się doczekać współpracy z naszymi kolegami z imec oraz całym ekosystemem MIT, aby urzeczywistnić ten cel” - powiedział Tomás Palacios, profesor elektrotechniki i informatyki im. Clarence'a J. Lebela na MIT oraz dyrektor MIT Microsystems Technology Laboratories.
„Jestem niezwykle podekscytowany transformacyjnym, realnym wpływem, jaki może przynieść nasza współpraca. Razem będziemy w stanie stworzyć minimalnie inwazyjne urządzenia medyczne i strategie obliczeniowe, które mogą zmienić sposób monitorowania i interwencji w celu poprawy zdrowia i samopoczucia ludzi” - powiedział Alex K. Shalek, dyrektor Instytutu Inżynierii Medycznej i Nauk Medycznych MIT (IMES) oraz profesor IMES i chemii im. J.W. Kieckhefera.