
Rewolucja Merck i imec? Półprzrewodniki zamiast testów na zwierzętach?
Merck i belgijski instytut badawczy imec ogłosiły strategiczną współpracę w zakresie opracowania nowej platformy MicroPhysiological Systems (MPS). Projekt ma na celu zwiększenie skuteczności procesu odkrywania i rozwoju leków poprzez zastosowanie bardziej przewidywalnych modeli przedklinicznych, które mogą stopniowo zastępować testy na zwierzętach.
Nowa technologia zakłada połączenie biologii organoidów z zaawansowanym sprzętem półprzewodnikowym. Wspólne rozwiązanie Merck i imec ma charakteryzować się zintegrowanymi biosensorami i systemami mikroprzepływowymi. Platforma ma być przystosowana do użytku w laboratoriach Merck i wspierana przez globalną sieć Merck Life Science.
Zastosowanie technologii imec w zakresie integracji sensorów umożliwi prowadzenie pomiarów in situ – bez konieczności stosowania znaczników – co zwiększy kontrolę nad hodowlami komórkowymi i poprawi powtarzalność wyników. Według przedstawicieli obu firm umożliwi to bardziej wiarygodne prognozy oraz szybsze wykrywanie reakcji ludzkich narządów na leki i substancje chemiczne. Technologia znajdzie zastosowanie w badaniach nad bezpieczeństwem, toksycznością oraz w analizach farmakokinetycznych (DMPK).
Głównym elementem współpracy obu firm jest opracowanie modułowego systemu, który umożliwi przechodzenie od modeli pojedynczych narządów do złożonych konfiguracji wielonarządowych. Dzięki standaryzowanym interfejsom system będzie kompatybilny z szeroką gamą komórek macierzystych i organoidów pochodzących od pacjentów, znajdujących się w ofercie Merck.
"Odpowiednie modele przedkliniczne wymagają biologicznej trafności i możliwości generowania bogatych i zróżnicowanych zestawów danych przy dużej przepustowości — czego nie zapewnia żaden obecny model. W imec tworzymy unikalną technologię chipową, aby wypełnić tę lukę w danych. W połączeniu z doświadczeniem Merck w sektorze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej będziemy w stanie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na modele przedkliniczne, które będą służyć jako wytyczne dla modeli AI w odkrywaniu leków" – powiedział Paru Deshpande, wiceprezes ds. badań i rozwoju w imec.
Standardowe moduły budujące system mają zapewnić spójność danych i łatwość stosowania w różnych konfiguracjach eksperymentalnych. Ma to sprzyjać porównywalności wyników w skali całej branży farmaceutycznej, co z kolei może skrócić czas potrzebny na rozwój leków i obniżyć związane z tym koszty.
Merck i imec zapowiedziały otwarcie projektu na dalszych partnerów z sektora biotechnologii i farmacji, licząc na stworzenie wspólnie nowej generacji modeli MPS. Celem jest przyspieszenie wprowadzania na rynek bezpieczniejszych i skuteczniejszych terapii.
"Dzięki integracji wiodących w branży indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych firmy Merck i portfolio organoidów pochodzących od pacjentów ze wspólną przełomową platformą sprzętową, która posiada bezprecedensową liczbę biosensorów, tworzymy połączony łańcuch dostaw in vitro i in silico, zdolny do generowania niezwykle potrzebnych danych szkoleniowych wysokiej jakości. W połączeniu z odkrywaniem leków opartym na sztucznej inteligencji ten zamknięty model operacyjny znacznie poprawi możliwość przenoszenia danych na ludzi, przyspieszy odkrywanie nowych kandydatów na leki i umożliwi badaczom bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek symulowanie ludzkiego ciała" – zakończył Steven Johnston, wiceprezes i dyrektor ds. wdrażania technologii w Merck, odnosząc się do transformacyjnego potencjału tej współpracy.