reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Symulowana cyberwojna: polsko-francuski zespół wśród najlepszych w NATO

Państwo pogrążone w chaosie: awarie sieci energetycznych, sparaliżowana łączność, dezinformacja zatruwająca debatę publiczną - to nie scenariusz z filmu katastroficznego, a realistyczna symulacja, odbywająca się w ramach największych na świecie ćwiczeń cyberobrony NATO Locked Shields 2025.

Wydarzenie zorganizowane w estońskim Tallinie zgromadziło ponad 4 000 uczestników z 41 państw. Ich zadaniem była obrona fikcyjnego kraju Berylia przed zmasowanym, wielowymiarowym cyberatakiem.

„To ćwiczenia na bardzo wysokim poziomie, biorą w nich udział eksperci z całego świata, dlatego rywalizacja jest zacięta do ostatniej minuty. Ostateczny wynik to czasem kwestia kilku punktów, dlatego tym bardziej cieszy nasza wysoka lokata”, w materiale przygotowanym przez NASK komentuje Marcin Dudek, kierownik CERT Polska i jeden z uczestników Locked Shields 2025.

W tym prestiżowym wydarzeniu świetnie poradziła sobie polsko-francuska drużyna, zdobywając drugie miejsce. Dowodzona przez oficera z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, grupa składała się z przedstawicieli wielu instytucji – od krajowych CSIRT-ów, przez uczelnie techniczne, po firmy z sektora cyberbezpieczeństwa. Znaczącą rolę odegrali również eksperci z NASK i CERT Polska, wspierani przez specjalistki z działu prawnego.

Jak czytamy w aktualnościach NASK, ćwiczenia trwały cztery intensywne dni. Uczestnicy nie tylko odpierali ataki na systemy 5G czy infrastrukturę obrony przeciwlotniczej, ale musieli także przygotowywać analizy prawne, zadbać o odpowiednią komunikację i współpracować na szczeblu międzynarodowym. To właśnie ta wielowymiarowość czyni Locked Shields czymś więcej niż zwykłym testem informatycznym – to pełnoskalowa symulacja realnego zagrożenia cybernetycznego.

„Znakomite miejsce naszego zespołu, to kolejne potwierdzenie faktu, że w NASK mamy najlepszych specjalistów, światowej wręcz klasy. Jestem dumny z tego, że po raz kolejny pokazujemy najwyższy poziom naszych kompetencji. Cały czas kładziemy nacisk na doskonalenie i rozwój, dlatego udział w ćwiczeniach to także okazja do zdobycia nowych umiejętności i sprawdzenia się w realiach zagrożenia i silnej presji” – powiedział Radosław Nielek, dyrektor NASK.

W komunikacie prasowym NASK czytamy, że polsko-francuski zespół wyróżniała sprawna koordynacji i wysokie kompetencje. NASK odpowiadał m.in. za prowadzenie zespołu sieciowego i bezpieczeństwo systemów Windows, a doświadczenie zdobyte w poprzednich edycjach turnieju wyraźnie zaprocentowało. 

Co istotne, Locked Shields to także okazja do praktycznego testowania interoperacyjności systemów NATO i partnerów – a więc tego, jak różne państwa i ich rozwiązania technologiczne współpracują w sytuacjach kryzysowych.

Ćwiczenia tego typu nie kończą się w momencie zakończenia symulacji. Ich rezultaty trafiają do analiz i stają się podstawą do wprowadzania realnych zmian w politykach bezpieczeństwa. W przypadku Polski to potwierdzenie rosnącej roli krajowych instytucji w strukturach cyberobrony NATO.

“Tegoroczny sukces to kolejny dowód na to, że Polska ma silną pozycję w dziedzinie cyberobrony w ramach NATO. Locked Shields pokazuje, jak ważna jest współpraca między instytucjami, kompetencje specjalistów i umiejętność szybkiego reagowania”, czytamy w komunikacie PAP.

Drugie miejsce w Locked Shields 2025 to nie tylko prestiżowy wynik – to dowód na gotowość i skuteczność polskich ekspertów w obliczu współczesnych zagrożeń.

Cyberbezpieczeństwo, w dobie błyskawicznie rozwijającej się technologii i narastających napięć geopolitycznych, jest tematem wzbudzającym szczególne zainteresowanie. Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, to serdecznie zapraszamy na tegoroczne targi Evertiq Expo Kraków, które odbędą się już 28 maja. Gościem Specjalnym nadchodzącej edycji będzie Piotr Konieczny – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i założyciel serwisu Niebezpiecznik.pl.

W wystąpieniu “Wszystko można zhakować” Piotr Konieczny omówi przykłady cyberataków oraz sposoby, w jakie przestępcy omijają systemy ochrony i wykorzystują luki w zabezpieczeniach. Ekspert po prelekcji weźmie udział w sesji Q&A, podczas której, opierając się na wieloletnim doświadczeniu i zdobytej wiedzy, odpowie na pytania uczestników wydarzenia. Nie przegap okazji i już teraz zarejestruj swój udział.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB May 16 2025 10:19 V24.1.5-2