
W Rumunii Hanwha stawia na uniwersytety
Rumuński oddział firmy Hanwha Aerospace, spółka zależna południowokoreańskiej firmy Hanwha Aerospace, podpisała protokół ustaleń z Uniwersytetem Narodowym w Pusanie (PNU) w Korei Południowej i Politechniką w Bukareszcie (UPB) w Rumunii. Umowa ma na celu promowanie edukacji, badań i rozwoju kadr w sektorze obronnym.
W ramach partnerstwa Uniwersytet Narodowy w Pusanie i Politechnika w Bukareszcie będą współpracować w zakresie programów stypendialnych, staży, rekrutacji talentów, edukacji w dziedzinie obronności oraz przyszłego funkcjonowania centrum badawczo-rozwojowego na terenie kampusu w Rumunii.
„Trójstronne partnerstwo wspiera szerszą strategię lokalizacji Hanwha Aerospace w Europie poprzez stworzenie bazy wykwalifikowanych pracowników i potencjału badawczego, które będą stanowić podstawę zaawansowanej produkcji” – poinformowała Hanwha w komunikacie prasowym.
Wspiera to bezpośrednio plany firmy dotyczące budowy lokalnego zakładu produkcyjnego w Rumunii, gdzie będą produkowane systemy obrony lądowej, w tym samobieżna haubica K9 i pojazd zaopatrzeniowy K10, co dodatkowo wzmocni ekosystem przemysłu obronnego Rumunii i odporność łańcucha dostaw.
"W ramach porozumienia trzy strony będą współpracować w szerokim zakresie inicjatyw, w tym programów stypendialnych, staży, rekrutacji talentów, edukacji w zakresie obronności oraz przyszłej działalności centrum badawczo-rozwojowego na terenie kampusu w Rumunii. Działania te mają na celu wspieranie wykwalifikowanych talentów i budowanie potencjału badawczego, przyczyniając się do rozwoju przemysłu i zdolności obronnych Rumunii" – podano w komunikacie prasowym.
Partnerstwo akademickie jest kontynuacją rosnącego zaangażowania Hanwha Aerospace w Rumunii, po podpisaniu w 2023 r. kontraktu o wartości około 1 mld dolarów na dostawę 54 samobieżnych haubic K9 i 36 pojazdów do uzupełniania amunicji K10. Jako jedna z największych w historii Rumunii umów w zakresie zamówień obronnych, porozumienie to podkreśla strategiczną rolę Hanwha we wzmacnianiu infrastruktury obronnej kraju – nie tylko poprzez zaawansowaną technologię, ale także poprzez długoterminowe inwestycje w talenty, edukację i lokalny przemysł.