
Nowoczesne technologie dla GOPR – naukowcy z PWr wspierają ratowników górskich
Ratownictwo górskie to dziedzina, w której technologia może decydować o życiu i śmierci. Wie o tym doskonale Karkonoska Grupa GOPR, która wspólnie z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej rozpoczęła prace nad nowoczesnym sprzętem ratowniczym. W ramach zawartej umowy powstaną m.in. lekkie, składane nosze, systemy mechanicznego wsparcia przy transporcie rannych oraz innowacyjne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.
Jak czytamy w komunikacie Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawcą współpracy jest dr n. med. Jakub Szyller, pracownik Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej na Wydziale Medycznym. Naukowiec podkreśla, że GOPR to jednostka o wyjątkowo wysokim stopniu specjalizacji.
“Choćby ze względu na obszar, na którym operują ratownicy. Poruszanie się po tak trudnym terenie i akcje poszukiwawcze osób poszkodowanych wymagają specjalnego podejścia i rozwiązań technologicznych. Działamy tutaj na styku obszaru HealthTech, a to idealnie wpasowuje się w działalność uczelni technicznej”, tłumaczy dr Szyller.
Ratownicy działają w ekstremalnych warunkach: w śniegu, mrozie, na stromych zboczach i w jaskiniach. Liczy się każdy detal – waga sprzętu, odporność na temperaturę i szybkość działania. PWr informuje, że w ramach projektu powstaną m.in. przepływowy ogrzewacz płynów infuzyjnych, system ochrony baterii przed mrozem czy aplikację AI rejestrującą i analizującą przebieg akcji ratunkowej.
“Porozumienie z Politechniką Wrocławską otwiera nowy rozdział współpracy między służbami ratownictwa górskiego a środowiskiem naukowym i technologicznym. Mamy zdefiniowane konkretne potrzeby, na przykład moduły do lokalizacji sygnałów GSM czy narzędzia AI wspierające dyspozytorów, a te rozwiązania mogą powstać tylko wtedy, gdy wiedza akademicka spotka się z praktyką terenu. Dzięki tej umowie będzie to możliwe”, powiedział Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR.
W projekt zaangażowani są eksperci z różnych wydziałów PWr – od medycyny, przez informatykę, po inżynierię mechaniczną. Współpraca nie kończy się na technologii. Projekt przewiduje także wspólne szkolenia, opracowywanie programów nauczania i promocję ratownictwa.
Grupa Karkonoska GOPR, działająca od 1952 roku, jedna z siedmiu regionalnych jednostek Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rocznie prowadzi ponad 800 akcji ratunkowych. Tworzy ją ponad 170 ratowników – w większości ochotników. Poza działaniami operacyjnymi intensywnie rozwija współpracę międzynarodową, m.in. z Czechami i Niemcami, oraz prowadzi edukację z zakresu bezpieczeństwa w górach.
“Grupa Karkonoska GOPR jest organizacją bardzo mi bliską. Dobrze znam pracę ratowników i wiem, ile każdy z nich poświęca czasu i zdrowia w imię ratowania ludzi. Cieszę się, że Politechnika Wrocławska będzie mogła pomóc w tym zadaniu, a połączenie działalności jednostki z pracą naszych naukowców i najnowszymi technologiami uważam za świetny pomysł”, komentuje odpowiedzialna za podpisanie umowy prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem PWr.