reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Liviorki for Evertiq_eagle and dragon_USA vs China
Analizy |

USA goni Chiny i stawia na wsparcie robotów

Amerykański przemysł motoryzacyjny coraz więcej inwestuje w robotykę i automatyzację: w 2024 r. liczba instalacji wzrosła do 13 700 jednostek, co stanowi wzrost o 10,7%. Prym w robotyzacji przemysłu motoryzacyjnego wiodą jednak Chiny. Tak wynika ze wstępnych wyników Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR).

„Przemysł motoryzacyjny w USA należy do najbardziej zaawansowanych lokalizacji produkcyjnych. Pod względem gęstości robotyzacji, czyli stosunku liczby robotów do pracowników fabrycznych, Stany Zjednoczone zajmują piąte miejsce na świecie, ex aequo z Japonią i Niemcami, wyprzedzając Chiny” – powiedział Takayuki Ito, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Piąte miejsce można postrzegać w kategoriach sukcesu pod względem modernizacyjnym. Jednak w innych kluczowych obszarach automatyzacji produkcji Stany Zjednoczone pozostają w tyle za swoimi konkurentami.

Większość robotów przemysłowych w USA jest importowana z zagranicy – tylko nieliczni producenci wytwarzają je w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie 70 procent zainstalowanych urządzeń pochodzi z czterech krajów produkujących roboty: Japonii, Chin, Niemiec i Korei Południowej. W tej grupie najbardziej dynamiczni są chińscy producenci.

W ciągu pięciu lat (2019–2023) producentom z Państwa Środka udało się ponad trzykrotnie zwiększyć liczbę wyprodukowanych sztuk na ogromnym rynku krajowym. Dzięki temu zajmują drugie miejsce na świecie pod względem zdolności produkcyjnych, ustępując jedynie Japonii.

Sukces Chin opiera się na krajowej strategii w zakresie robotyki. W latach 2021–2023 przemysł produkcyjny w Chinach zainstalował około 280 000 jednostek rocznie. Dla porównania: w 2024 r. w Stanach Zjednoczonych zainstalowano łącznie 34 300 robotów przemysłowych.

W Chinach robotyka i automatyzacja dotarły już do wszystkich poziomów produkcji. Świadczy o tym wysoka gęstość robotów, wynosząca 470 robotów na 10 000 pracowników w przemyśle przetwórczym – trzeci najwyższy wskaźnik na świecie w 2023 roku. Chiny wyprzedziły tym samym nawet Niemcy i Japonię. Stany Zjednoczone, z gęstością robotów wynoszącą 295 robotów na 10 000 pracowników, zajmują dopiero dziesiąte miejsce wśród najbardziej zautomatyzowanych krajów produkcyjnych na świecie.

Automatyzacja w tym kraju koncentruje się w dużej mierze na sektorze motoryzacyjnym: około 40 procent wszystkich nowych instalacji robotów przemysłowych w 2024 roku przypada na przemysł motoryzacyjny, a następnie na przemysł metalowy i maszynowy z 3800 jednostkami i 11-procentowym udziałem w rynku. Amerykański przemysł elektryczny i elektroniczny, z 2900 zainstalowanymi jednostkami, ma 9-procentowy udział w rynku.

 


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB May 13 2025 09:36 V24.1.2-1