
Nowoczesna zbrojeniówka: nie tylko czołgi i haubice
W potocznym wyobrażeniu przemysł zbrojeniowy kojarzy się głównie z ciężkim sprzętem wojskowym – czołgami, działami i rakietami. Tymczasem, jak w rozmowie z PAP zauważył Piotr Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, dzisiejsza branża obronna to znacznie więcej niż tylko stalowe kolosy na gąsienicach. To również innowacyjne technologie, infrastruktura pola walki i dynamicznie rozwijające się systemy bezzałogowe, w tym drony.
W ocenie dr. Cichockiego bardzo istotne jest, by dostrzegać potencjał rozwiązań, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z militariami. Jako przykład prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podaje kontenery – niepozorne konstrukcje, które na potrzeby wojska mogą pełnić funkcje mobilnych stanowisk dowodzenia, szpitali polowych czy magazynów sprzętu. Ich projektowaniem i dostarczaniem, we współpracy z krajowymi firmami z sektora obronnego, zajmują się instytuty Sieci Łukasiewicz.
Największy jednak nacisk Sieć aktualnie kładzie na rozwój bezzałogowych systemów lądowych i powietrznych, czyli szeroko rozumianych dronów. Te nowoczesne urządzenia, dzięki zdalnemu sterowaniu i coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji, stają się nieocenionym wsparciem na współczesnym polu walki – zarówno w rozpoznaniu, jak i w działaniach bojowych.
"W obszarze systemów autonomicznych koncentrujemy się w tej chwili na rozwoju ciężkich systemów bezzałogowych, w szczególności tzw. projektu Hunter" – w rozmowie z PAP powiedział dr Cichocki.
Wspomniany projekt to autonomiczna platforma lądowa, opracowywana z myślą o wsparciu działań wojsk lądowych. Hunter to bezzałogowy pojazd zdolny do poruszania się w trudnym terenie, który może służyć m.in. do transportu zaopatrzenia, ewakuacji rannych czy prowadzenia rozpoznania. Projekt ten stanowi przykład wykorzystania krajowego potencjału badawczo-rozwojowego w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które odpowiadają na współczesne wyzwania pola walki.
Cichocki, w udzielonym PAP wywiadzie, wskazuje na konieczność zwiększenia nakładów na badania i rozwój w sektorze obronnym. Obecnie Polska przeznacza na ten cel ok. 2,5 proc. swojego budżetu obronnego, co jest wartością poniżej europejskich standardów. Gdyby jednak udało się zwiększyć ten udział do 5 proc., to, jak zauważył dr Cichocki, w ciągu dekady mogłoby to przynieść nawet 80 miliardów złotych inwestycji w innowacje. Co istotne, rosnące finansowanie publiczne w tym obszarze działa jak katalizator: zachęca sektor prywatny do większych inwestycji w technologie przyszłości.
Ważnym krokiem w rozwoju technologii obronnych w Polsce i niewątpliwym sukcesem Sieci była, wspomniana przez Cichockiego, zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Siecią Badawczą Łukasiewicz umowa na dostawę około stu bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych Tarantula. O przywołanej umowie Evertiq informował w materiale “Wojsko Polskie zyska Tarantule”.
"Ta umowa jest wynikiem lat zaangażowania i lat pracy naszych inżynierów. Należący do Sieci PIAP (Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) posiada kilkadziesiąt lat doświadczenia w generowaniu własności intelektualnej w obszarze automatyki i robotyki. Te systemy dostarczamy, jako Sieć Łukasiewicz, do 28 krajów" – powiedział w materiale Polskiej Agencji Prasowej dr Cichocki. Ekspert dodał, że wyzwaniem stojącym przed Siecią jest "realne skalowanie produkcji i osiągnięcie dzięki temu efektów ekonomicznych, także w obszarze struktury kosztowej".
Sieć Badawcza Łukasiewicz, którą reprezentuje Cichocki, to jedna z kluczowych struktur wspierających rozwój innowacji w Polsce. Składa się z 22 instytutów badawczo-wdrożeniowych, zatrudniających łącznie około 7 tysięcy specjalistów w ponad 30 lokalizacjach. Instytuty te koncentrują się na czterech strategicznych obszarach: bezpieczeństwie i obronności, chemii przemysłowej, transformacji energetycznej oraz gospodarce o obiegu zamkniętym.
Dzięki współpracy naukowców, inżynierów i przedsiębiorców, Sieć Łukasiewicz może pełnić rolę mostu łączącego świat badań z realnymi potrzebami armii. A to oznacza, że przyszłość polskiej obronności może być nie tylko silna, ale też inteligentna i technologicznie zaawansowana.
Bieżąca sytuacja geopolityczna znacząco stymuluje rozwój sektora obronności. W ramach nadchodzących targów Evertiq Expo Kraków, Ewelina Bednarz, Global Content Manager Evertiq, przedstawi ranking dwudziestu najważniejszych firm europejskiego sektora zbrojeniowego.
Jeżeli interesuje Cię kierunek zmian przemysłu zbrojeniowego, uwzględniająca dominujące podmioty charakterystyka sektora i rola zaawansowanych technologii to serdecznie zapraszamy na prelekcję “Top 20 europejskiej branży zbrojeniowej: gdzie są pieniądze, technologie i wpływy?”, która odbędzie się w ramach Evertiq Expo Kraków już 28 maja. Nie przegap okazji i już dziś zarezerwuj miejsce!