
Wojna celna i słabnący popyt destabilizują globalny rynek MLCC
Rynek wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych (MLCC - multilayer ceramic capacitors), kluczowych komponentów elektronicznych stosowanych m.in. w komputerach, smartfonach i serwerach, stoi w obliczu narastających trudności. Według najnowszego raportu firmy analitycznej TrendForce główne zagrożenia wynikają z niepewności wokół amerykańskiej polityki taryfowej oraz wyraźnego osłabienia popytu ze strony odbiorców końcowych.
Chociaż Stany Zjednoczone wprowadziły tymczasowe, 90-dniowe zawieszenie ceł wzajemnych, niepewność dotycząca dalszych działań rządu USA nadal negatywnie wpływa na globalne łańcuchy dostaw. Jak podaje TrendForce, dostawcy MLCC nie zostali dotąd bezpośrednio objęci taryfami, ale w pierwszej połowie 2025 roku na rynku widoczna była już wyraźna ostrożność i unikanie ryzyka ze strony firm. To zaburzyło równowagę między podażą a popytem i może oznaczać, że tradycyjny sezonowy wzrost zamówień w drugiej połowie roku nie nastąpi.
Producentom OEM i ODM udało się wcześniej zrealizować część dostaw na rynek północnoamerykański, obejmujących m.in. Chromebooki i niektóre modele notebooków konsumenckich. Zamówienia zostały przesunięte na pierwszy kwartał, co osłabiło zwyczajowy impuls zakupowy w sezonie edukacyjnym rozpoczynającym się w kwietniu. TrendForce informuje, że prognozowane zamówienia MLCC w drugim kwartale od głównych klientów, takich jak Dell i HP, spadły o 20–25% kwartał do kwartału. Niewiadomą pozostaje, czy producenci zdecydują się przenieść część zamówień z trzeciego kwartału do drugiego w odpowiedzi na tymczasowe zawieszenie ceł.
W stosunkowo lepszej sytuacji znajduje się segment serwerów AI, gdzie TrendForce obserwuje stabilny przepływ zamówień i poziom zapasów. Producenci ODM działający w Meksyku nadal realizują dostawy w ramach umowy handlowej USMCA, jednak ryzyko wznowienia negocjacji taryfowych między USA a Meksykiem pozostaje realne.
TrendForce zwraca także uwagę na pogarszającą się kondycję gospodarczą na świecie, która dodatkowo komplikuje sytuację dostawców MLCC. Popyt klientów maleje, a koszty sprzedaży rosną. Producenci są coraz częściej naciskani przez klientów na obniżki cen i dostosowanie wielkości zamówień. Jednak pole manewru w zakresie dalszych rabatów jest coraz bardziej ograniczone.
„W obliczu rosnącego ryzyka recesji gospodarczej, niskiej widoczności popytu na rynku końcowym i potencjalnej zmienności kursów walut, dostawcy MLCC znajdują się pod rosnącą presją operacyjną i prawdopodobnie przyjmą bardziej rygorystyczne strategie cenowe z ograniczonymi możliwościami ustępstw” – podałTrendForce.