
Creotech Instruments wspiera rozwój europejskiego QKD
Polska spółka Creotech Instruments została wybrana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) na podwykonawcę projektu mającego na celu rozwój infrastruktury kwantowej dystrybucji kluczy (QKD) w Europie. Firma będzie uczestniczyć w realizacji projektu o nazwie BLAM (Background Light and Atmosphere Metrology for QKD at Urban Locations).
Celem projektu BLAM jest zaprojektowanie i wykonanie urządzeń służących do pomiaru tła świetlnego oraz turbulencji atmosferycznych w środowisku miejskim. Zakres działań obejmuje również prowadzenie kampanii zbierania danych w wybranych miastach europejskich. Zebrane informacje będą wykorzystywane w dalszych etapach rozwoju systemów QKD wdrażanych w ramach unijnych programów SAGA i IRIS2.
Wartość prac realizowanych przez Creotech Instruments w ramach projektu wynosi około 175,5 tys. euro. Głównym wykonawcą przedsięwzięcia jest niemiecka firma OHB Digital Connect GmbH.
“Cieszymy się, że możemy odegrać kluczową rolę w projekcie, który ma szansę realnie wpłynąć na rozwój europejskich technologii kwantowych - to dla nas zarówno wyróżnienie, jak i odpowiedzialność. Technologie kwantowe, a w szczególności systemy oparte na QKD, stanowią fundament przyszłości nowoczesnej, bezpiecznej infrastruktury komunikacyjnej, obecnej także w przestrzeni kosmicznej. Nasze know-how pozwala dostarczyć dane i technologie niezbędne do dokładnej analizy warunków świetlnych oraz turbulencji atmosferycznych w miastach, co jest kluczowe dla optymalizacji systemów QKD. Wierzymy, że współpraca z firmą OHB Digital Connect GmbH wzmocni nasz udział we wdrażaniu technologii kwantowych w Europie i umocni pozycję Europy na mapie globalnych innowacji technologicznych” - powiedziała dr Anna Kamińska, Dyrektor Pionu Quantum Systems w Creotech Instruments S.A.
Dotychczasowe testy systemów QKD prowadzone były w warunkach sprzyjających obserwacjom optycznym, z dala od źródeł zakłóceń miejskich. Tymczasem infrastruktura przewidziana w programach SAGA i IRIS2 ma funkcjonować w środowisku zurbanizowanym, co wiąże się z nowymi wyzwaniami technicznymi. Tło świetlne w miastach, szczególnie w zakresie fal wykorzystywanych w transmisji kwantowej, nie zostało dotąd szczegółowo zbadane. Jego wpływ na poziom szumów optycznych może być istotny dla wydajności systemu.
“W ramach projektu SAGA rozwijana jest technologia Quantum Key Distribution (QKD), której celem jest stworzenie systemu generowania kluczy kryptograficznych opartych na transmisji pojedynczych fotonów. – Aby zapewnić wymaganą prędkość generowania kluczy, niezbędny jest odpowiednio wysoki stosunek sygnału do szumu. W tym kontekście, światło tła, zarówno naturalne, jak i sztuczne, stanowi jedno z kluczowych wyzwań, przy tego rodzaju systemach optycznych” – dodała Kamińska.