reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

W obliczu nieuniknionego: czym zastąpić wysłużone półprzewodniki?

Podczas targów Evertiq Expo w Tampere Ronny Nitsche, regionalny kierownik ds. sprzedaży w firmie Rochester Electronics omówił strategie minimalizowania wpływu niedoborów półprzewodników. Zwrócił też uwagę na proces wycofywania produktów z rynku poprzez proaktywne zarządzanie starzeniem się produktów.


W trakcie swojego wystąpienia Nitsche podkreślił, że choć temat starzenia się produktów nie jest całkowicie pomijany, to wiele osób zajmujących się projektowaniem elektroniki nie jest w pełni przygotowanych na to zjawisko.

„Mam wrażenie, że wiele osób projektujących elektronikę nie przygotowuje się na zjawisko starzenia się produktów” – powiedział, dodając, że cała branża może robić więcej.

Podkreślił, że cykl nadwyżek i niedoborów mocy produkcyjnej w branży półprzewodników, nazywany „czteroletnią falą”, w naturalny sposób prowadzi do sytuacji wycofania produktów z rynku, napędzanej ciągłymi innowacjami. Według Nitsche'a świadomość tego cyklu na etapie projektowania ma kluczowe znaczenie. Już sama świadomość pozwala osiągnąć naprawdę wiele.

Nitsche zasugerował, aby zespoły R&D uwzględniały elastyczność w swoich projektach w celu ograniczenia ryzyka. Może to obejmować modułową konstrukcję płytek drukowanych lub dodanie dodatkowych układów padów w celu obsługi różnych komponentów. Również oprogramowanie powinno być tworzone z myślą o większej elastyczności, aby można było dostosować je do przyszłych zmian.

„Dzięki temu już na tym etapie zastanawiamy się, co się stanie, jeśli nie będziemy mogli znaleźć tego kluczowego komponentu, który jest niezbędny w tym projekcie” – wyjaśnił Nitsche.

Podkreślił również znaczenie wdrażania tych rozważań w praktyce poprzez ustrukturyzowane procesy. „Potrzebujemy zarówno systemów, które nam pomogą, jak i wiedzy i ludzi” – powiedział, ostrzegając, że poleganie wyłącznie na danych bez interpretacji ludzkiej może prowadzić do błędów. Nitsche opowiedział się za ustanowieniem praktyk zarządzania projektami i produktami, które regularnie analizują i eliminują potencjalne ryzyko starzenia się produktów.

Omawiając słabe punkty branży, Nitsche zwrócił uwagę, że sektory o długim cyklu życia produktów – wymagające 10–15 lat wsparcia – są szczególnie narażone na wyzwania związane z przestarzałością. Chociaż przeprojektowywanie produktów co kilka lat jest możliwą strategią, przyznał, że ograniczenia finansowe często uniemożliwiają firmom przyjęcie takiego podejścia.

W trakcie swojej prezentacji Nitsche przekonywał o nieuchronności starzenia się półprzewodników: „Należy zaakceptować fakt, że coś się wydarzy. Jeśli wiesz, że coś się wydarzy, ale nie wiesz kiedy, przygotuj się. Przygotuj się. W rozsądny sposób, który jest w jakiś sposób opłacalny. Ponieważ nikt nie ma zespołu badawczo-rozwojowego w stanie gotowości”.

Nitsche zakończył swoje wystąpienie, zachęcając ludzi i firmy do zdobywania wiedzy i utrzymywania otwartej komunikacji z partnerami.

Ronny Nitsche powróci, aby dalej zgłębiać temat wysłużonych półprzewodników podczas Evertiq Expo Malmö 15 maja. Ekspert poprowadzi sesję poświęconą podstawowym przyczynom zdarzeń związanych z końcem cyklu życia (EOL) i przedstawi strategie ograniczania ich wpływu. Jego kluczowe przesłanie pozostaje jasne: „Nie można sprawić, że przestarzałość stanie się przestarzała”, a firmy powinny planować EOL już na najwcześniejszych etapach rozwoju systemu lub projektu.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB April 28 2025 06:19 V24.0.25-2