
Kto ma oczy w kosmosie, ten zarobi olbrzymie pieniądze
Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), opracowanego we współpracy z McKinsey & Company, wartość globalnej gospodarki kosmicznej wzrośnie z 630 miliardów dolarów w 2023 roku do 1,8 biliona dolarów w 2035 roku. Jednym z najszybciej rozwijających się segmentów będzie sektor obserwacji Ziemi, którego wartość ma wzrosnąć z 2 do 9 miliardów dolarów.
Dane optyczne z satelitów są wykorzystywane w większości sektorów gospodarki. Kluczowe obszary zastosowania to przede wszystkim monitorowanie i analizy militarne. Ale też kontrola środowiska i zanieczyszczeń, wsparcie dla rolnictwa, przewidywanie i ocena skutków klęsk żywiołowych oraz usprawnienie usług meteorologicznych.
Wartość usług obronnych związanych z danymi satelitarnymi wyniosła w 2023 roku około 66 miliardów dolarów. Według prognoz, do 2035 roku wartość ta wzrośnie do 180 miliardów dolarów, przy rocznym wzroście na poziomie 9 procent.
“Dane optyczne, szczególnie te przetwarzane w czasie rzeczywistym, są kluczowe dla skutecznego zarządzania zasobami oraz ochrony środowiska w skali globalnej. Precyzyjne monitorowanie emisji w miastach przemysłowych czy regionach rolniczych umożliwia szybką reakcję na wykryte zagrożenia. To właśnie bezpośrednio dzięki tym informacjom, przedsiębiorstwa oraz samorządy mogą podejmować skuteczne działania zaradcze” – skomentował członek zarządu Scanway Mikołaj Podgórski.
W prognozowaniu pogody dane optyczne pozwalają na poprawę jakości prognoz krótko- i długoterminowych. Przychody z usług meteorologicznych opartych na danych satelitarnych mają wzrosnąć z 2 miliardów USD w 2023 roku do 6 miliardów USD w 2035 roku.
“W sektorze kosmicznym dane optyczne aktualnie są kluczowym zasobem. Patrząc globalnie, widzimy, że umiemy latać w kosmos oraz wysłać tam tysiące satelitów. Natomiast największym wyzwaniem jest obecnie uporządkowanie strumienia danych optycznych, zarządzanie tym strumieniem i właściwe przetwarzanie satelitarnych danych optycznych” – podkreślił Mikołaj Podgórski.