
Pierwszy polski komputer kwantowy - IQM Spark na Politechnice Wrocławskiej
Wrocław staje się kwantowym sercem Polski. Na Politechnice Wrocławskiej zostanie zainstalowany pierwszy w kraju nadprzewodzący komputer kwantowy. Urządzenie ma zrewolucjonizować badania naukowe i kształcenie w zakresie nowych technologii.
Polska już wkrótce zyska swój pierwszy komputer kwantowy. W drugim kwartale 2025 roku na Politechnice Wrocławskiej zostanie uruchomiony system IQM Spark – nadprzewodzący komputer kwantowy stworzony przez fińską firmę IQM Quantum Computers. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie w Europie Wschodniej działające w oparciu o technologię niskotemperaturowych nadprzewodzących kubitów.
Komputer IQM Spark, składający się z pięciu kubitów, zostanie zainstalowany w Centrum Sieciowo-Superkomputerowym Politechniki Wrocławskiej. Jego uruchomienie zaplanowano jako część obchodów 30-lecia tej jednostki.
System ma służyć przede wszystkim do prowadzenia zaawansowanych badań w dziedzinie informatyki, ale dostęp do niego będą mieli również doktoranci i studenci. Jednymi z pierwszych użytkowników mają być członkowie uniwersyteckiego klubu obliczeń kwantowych Qubit.
Jak informuje PWr, urządzenie jest przystosowane do współpracy z wiodącymi środowiskami obliczeń kwantowych (między innymi Qiskit, wykorzystującym popularnego Pythona). Z pięcio-kubitową maszyną uczelnia zyskała dostęp do systemów dwudziesto-, czy nawet ponad pięćdziesięcio-kubitowych, zainstalowanych w centrum firmy IQM w Alto w Finlandii. Tak duże systemu umożliwiają realizację połączeń pomiędzy kubitami w różnych topologiach.
To pierwszy komputer kwantowy w naszym kraju i Europie Wschodniej wykorzystujący technologię niskotemperaturowych nadprzewodzących kubitów. System zapewni studentom w Polsce bezpośredni dostęp do rzeczywistego komputera kwantowego, co umożliwi praktyczne programowanie w tej technologii. Naszym celem jest prowadzenie badań i kształcenie specjalistów IT – w komunikacie prasowym opublikowanym przez IQM podkreśla prof. Wojciech Bożejko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.
Jak informuje IQM, projekt jest elementem szerszej strategii firmy, która, po otwarciu biura w Warszawie, koncentruje się na rozwijaniu lokalnego ekosystemu technologii kwantowych. Działania firmy obejmują m.in. współpracę z uczelniami i ośrodkami badawczymi, wspieranie edukacji oraz inwestycje w polskie talenty.
Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć pierwszy komputer kwantowy w kraju, co wzmocni pozycję Polski jako czołowego ośrodka rozwoju technologii kwantowych w Europie Środkowo-Wschodniej, podniesie poziom badań naukowych i może przekształcić współczesną naukę oraz przemysł – mówi Mikko Välimäki, współdyrektor generalny IQM.
Nowy komputer kwantowy otwiera przed Polską drogę do dalszych innowacji w dziedzinach takich jak chemia, sztuczna inteligencja i kryptografia.
Polska ma silne podstawy w fizyce, matematyce, inżynierii i informatyce – to idealny grunt do rozwoju lokalnych talentów i kształcenia nowego pokolenia naukowców i inżynierów – komentuje Sylwia Barthel de Weydenthal, dyrektor handlowy i dyrektor krajowy na rynek Europy Środkowo-Wschodniej w IQM.
Projekt ma również duże znaczenie symboliczne – pokazuje, że kraj wkracza na ścieżkę nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które jeszcze do niedawna wydawały się domeną wyłącznie największych gospodarek świata.