
Szwedzka inicjatywa wzmocni krajowy sektor półprzewodników
Wdrożenie ogólnokrajowej inicjatywy to krok w kierunku umocnienia pozycji Szwecji w branży półprzewodników. Semicon Sweden, prowadzony przez Szwedzkie Stowarzyszenie Elektroniki (Svensk Elektronik), otrzymał dofinansowanie ze Szwedzkiej Agencji Wzrostu Gospodarczego i Regionalnego (Tillväxtverket). Realizacja projektu zajmie kolejne cztery lata.
“Dzięki tej inicjatywie Szwecja wzmacnia swoją rolę w Europie i dąży do tego, aby stać się kluczowym graczem w technologii półprzewodnikowej i elektronice przyszłości” - powiedziała Sofia Persson Björk, przewodnicząca Svensk Elektronik.
Inicjatywa łącząca środowiska akademickie, firmy i instytuty badawcze ma na celu budowanie silnego, sprzyjającego innowacjom ekosystemu i stymulowanie rozwoju przemysłu. Szwecja poprzez projekt dąży do zwiększenia konkurencyjności, przyciągnięcia kapitału inwestycyjnego oraz wzmocnienia swojej roli w europejskich projektach kolaboracyjnych, w tym we wspólnym przedsięwzięciu UE dotyczącym mikroprocesorów (Chips Joint Undertaking).
“Silny i dynamiczny ekosystem półprzewodnikowy, w którym różne podmioty współpracują na rzecz wzmocnienia pozycji Szwecji, jest kluczowy dla przyszłej konkurencyjności kraju” - skomentowała Elisabet Österlund, sekretarz generalna Svensk Elektronik.
Projekt Semicon Sweden będzie omawiany podczas Evertiq Expo Malmö, które odbędzie się 15 maja 2025 roku. W prezentacji wezmą udział kluczowi przedstawiciele sektora półprzewodników, którzy opowiedzą, w jaki sposób nowa inicjatywa umocni pozycję Szwecji na światowej mapie branżowej.
Półprzewodniki mają kluczowe znaczenie dla wielu szwedzkich branż. Globalne zawirowania i geopolityczna niepewność uwypukliły potrzebę silniejszej współpracy krajowej i europejskiej.
Semicon Sweden ma na celu zjednoczenie przedstawicieli przemysłu, startupów, instytutów badawczych, uczelni oraz organizacji w obrębie wspólnej platformy. Projekt ma nie tylko wzmocnić infrastrukturę Szwecji w zakresie rozwoju i innowacji półprzewodnikowych, ale również wywrzeć pozytywny wpływ regionalny, oferując dostęp do wiedzy, sieci kontaktów i nowych możliwości biznesowych.
Wśród kluczowych uczestników projektu znajdują się między innymi: RISE, Uniwersytet w Lund, Park Naukowy Ideon, Uniwersytet w Halmstad oraz PhotonicSweden.
Przy wsparciu Tillväxtverket, Semicon Sweden skoncentruje działania na:
- budowaniu kompetencji i wiedzy w całym łańcuchu wartości półprzewodników;
- promowaniu mocnych stron Szwecji i jej innowacji w tej dziedzinie;
- opracowaniu krajowej strategii dla niszy produkcji półprzewodników;
- zwiększeniu udziału Szwecji w międzynarodowych sieciach badań i innowacji.
Półprzewodniki są niezbędne w niemal wszystkich nowoczesnych technologiach i mają szczególne znaczenie dla takich sektorów jak motoryzacja, obronność, technologie medyczne czy telekomunikacja – a więc obszarów, w których przemysł szwedzki jest szczególnie mocny.