reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© GOV
Nauka i technologie |

Niemiecko-francuski program zbrojeniowy, czyli MPC

10 kwietnia 2025 roku w Kolonii zarejestrowano spółkę MGCS Project Company GmbH (MPC). To wspólny niemiecko-francuski projekt pod nazwą Main Ground Combat System. Program zakłada opracowanie nowego systemu walki lądowej, który do 2040 roku zastąpi obecnie eksploatowane czołgi podstawowe Leopard 2 i Leclerc. Jej powstanie jest efektem porozumienia pomiędzy firmami KNDS Deutschland, KNDS France, Rheinmetall Landsysteme oraz Thales. Powołanie spółki uzyskało zgodę niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Karteli.

Projekt realizowany jest z inicjatywy rządów Niemiec i Francji. Na stanowisko dyrektora zarządzającego powołano Stefana Gramollę, rezerwistę Bundeswehry i inżyniera z wykształceniem technicznym i ekonomicznym.

Nowo powołana spółka będzie pełnić funkcję głównego wykonawcy przemysłowego w kolejnej fazie programu MGCS. Projekt jest postrzegany jako strategiczny krok w kierunku ujednolicenia europejskich systemów obronnych. Współpraca firm z Niemiec i Francji oraz stworzenie wspólnej spółki projektowej ma na celu zwiększenie interoperacyjności i standaryzacji wyposażenia wojsk państw europejskich i NATO. Powstanie MGCS Project Company GmbH stanowi formalne rozpoczęcie fazy realizacyjnej jednego z kluczowych programów modernizacji sił lądowych w Europie.

Rheinmetall AG z siedzibą w Düsseldorfie to notowany na giełdzie niemiecki koncern zbrojeniowy i technologiczny. Firma zatrudnia ponad 31 tysięcy pracowników w 171 lokalizacjach na całym świecie. W 2024 roku jej przychody wyniosły 9,8 miliarda euro.

KNDS powstało z połączenia dwóch europejskich producentów systemów lądowych: niemieckiego Krauss-Maffei Wegmann (obecnie KNDS Deutschland) oraz francuskiego Nexter (obecnie KNDS France). Grupa zatrudnia ponad 10 tysięcy pracowników i w 2024 roku osiągnęła przychody w wysokości 3,8 miliarda euro.

Thales to międzynarodowa firma technologiczna działającą w sektorach obronności, lotnictwa, cyberbezpieczeństwa i technologii cyfrowych. Rocznie przeznacza ponad 4 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową. Koncentruje się również na badaniach związanych ze sztuczną inteligencją czy technologiami kwantowymi. W 2024 roku Thales osiągnęła przychody na poziomie 20,6 miliardów euro. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 83 tysiące osób w 68 krajach.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB April 24 2025 20:22 V24.0.24-2