reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Liviorki for Evertiq_Edwin Hilkens
Przemysł elektroniczny |

STMicroelectronics odpowiada na globalny wyścig AI

W ostatnich latach branża elektroniczna zmaga się z napięciami wynikającymi z zawirowań gospodarczych, obronnych i technologicznych. Wiele państw i firm postrzega sztuczną inteligencję jako ogromną szansę i potencjalny punkt zwrotny w trwającym wyścigu technologicznym. Wyzwania związane z AI były jednym z głównych tematów ostatnich targów Evertiq Expo w Sophii Antipolis, co doskonale obrazuje zainteresowanie, jakim cieszyła się prezentacja Edwina Hilkensa z STMicroelectronics.

Wzrost znaczenia urządzeń połączonych w kolejnych branżach (od przemysłu, poprzez motoryzację, medycynę czy elektronikę użytkową) wymusza na systemach wbudowanych konieczność podejmowania błyskawicznych decyzji na podstawie danych świata rzeczywistego, jednocześnie zapewniając minimalne opóźnienia, prywatność i niskie zużycie energii.

Eksplozja liczby inteligentnych urządzeń sprawia, że wnioskowanie AI przenosi się coraz bliżej źródła danych – mówił ze sceny Evertiqa Hilkens. – To pozwala skrócić opóźnienia, zwiększyć efektywność energetyczną i chronić wrażliwe dane.

Uruchamianie modeli AI na małych, energooszczędnych urządzeniach nadal stanowi duże wyzwanie techniczne. Tradycyjna AI wymaga mocy obliczeniowych, które są w stanie zapewnić tylko większe procesory i chmury obliczeniowe.

Rozwój mikrokontrolerów obsługujących AI

Na scenę wkracza więc nowa generacja mikrokontrolerów, zaprojektowana specjalnie do przetwarzania AI na urządzeniach. Nowe mikrokontrolery łączą prostotę, energooszczędność i kompaktowe rozmiary klasycznych MCU z możliwością uruchamiania zadań AI w czasie rzeczywistym, np. do rozpoznawania obrazu czy analizy wzorców.

Seria STM32N6 od STMicroelectronics jest przykładem tego trendu. Integruje jednostkę przetwarzania neuronowego bezpośrednio w architekturze MCU. To sygnał zmiany sposobu myślenia o inteligencji wbudowanej.

Celem jest zapewnienie użytkownikowi doświadczenia klasy “mikroprocesorowej”, bez jego złożoności – zaznaczył Hilkens.

Przykłady zastosowań, które obrazują moc lokalnej sztucznej inteligencji

Podczas wystąpienia Edwin Hilkens podał przykłady skutecznego brzegowego działania AI, między innymi wykrywanie ludzi, szacowanie wielu pozycji ciała, rozpoznawanie gestów, a wszystko to bez potrzeby przetwarzania zewnętrznego.

Na przykład:

  • Wykrywanie ludzi – do inteligentnych wideodomofonów i systemów obecności,
  • Szacowanie pozycji – w monitoringu zdrowia, wykrywaniu upadków czy analizie zachowań,
  • Śledzenie dłoni – do bezdotykowych interfejsów w AGD lub automatyce przemysłowej.

Mądrzejsze systemy zaczynają się u źródła

Brzegowa AI to nie tylko moda – to fundamentalna zmiana w projektowaniu i wdrażaniu systemów elektronicznych. Zamiast wysyłać surowe dane do chmury, urządzenia zaczynają rozumieć i reagować lokalnie, co poprawia szybkość działania, prywatność i elastyczność.

Takie podejście umożliwia tworzenie autonomicznych, energooszczędnych i kontekstowo świadomych systemów, które potrafią reagować w czasie rzeczywistym – niezależnie od tego, czy pracują w fabryce, szpitalu, czy w inteligentnym domu.

Więcej na temat francuskiej branży elektronicznej podczas Evertiq Expo Sophia Antipolis 2026, które odbędzie się 5 marca. Rejestracja już trwa!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB April 24 2025 20:22 V24.0.24-2