
Polska niezależnym producentem amunicji 155 mm?
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zapowiada, że w ciągu najbliższych pięciu lat problem braków amunicji kalibru 155 mm zostanie całkowicie wyeliminowany. Członek zarządu PGZ, Marcin Idzik, w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) zadeklarował, że Grupa dąży do pełnej zdolności produkcyjnej w zakresie tej amunicji – od surowców po gotowe pociski.
Pod koniec marca PGZ złożyła wnioski o dofinansowanie w wysokości około 2,4 miliarda złotych z Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Fundusz ten pozostaje pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. Środki mają zostać przeznaczone na rozbudowę zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Priorytetowo traktowana jest produkcja amunicji 155 mm, kompatybilnej z systemami artyleryjskimi Krab i K9, które stanowią obecnie podstawowe wyposażenie Wojsk Lądowych.
"Chodzi nam przede wszystkim o spłonki, zapłonniki i gazogeneratory, a przede wszystkim - o prochy wielobazowe" - wskazał. Jak powiedział, największym wyzwaniem jest kwestia produkcji w Polsce prochów wielobazowych i potrzebnych do nich surowców, jak nitrogliceryna, nitroceluloza i nitroguanidyna. "Chcemy mieć oparcie surowcowe w przemyśle polskim - to zadanie, który określił nam minister aktywów państwowych (...) w razie zagrożenia amunicja musi być produkowana na bieżąco" - powiedział Idzik.
Idzik podkreślił, że celem strategicznym PGZ jest budowa w Polsce całego łańcucha produkcyjnego amunicji – od pozyskania i przetwarzania surowców po wytwarzanie gotowych pocisków. Ma to zapewnić nie tylko niezależność od zagranicznych dostawców, ale również zwiększyć bezpieczeństwo i elastyczność zaopatrzenia Sił Zbrojnych RP.
Kraby i K9, będące systemami artyleryjskimi wykorzystującymi amunicję 155 mm, zyskują coraz większe znaczenie w polskiej armii. Obecnie trwają intensywne działania, by zabezpieczyć ich potrzeby materiałowe w sposób trwały i stabilny.
PGZ zapowiada, że rozwój krajowej produkcji amunicji o standardowym i wydłużonym zasięgu wpisuje się w długoterminową strategię modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz wzmacniania potencjału obronnego państwa.