
Kwantowa spółka Creotech Instruments
Creotech Instruments S.A., największy polski producent satelitów notowany na GPW, poinformował o planie wydzielenia segmentu kwantowego do osobnej spółki akcyjnej.
Creotech w komunikacie prasowym poinformował, że nowym podmiotem kierować ma dr Anna Kamińska, obecna dyrektor pionu systemów kwantowych firmy. Podział ma przyspieszyć komercjalizację rozwiązań kwantowych oraz ułatwić dostęp do zewnętrznego finansowania, szczególnie dla sektora MŚP.
Dynamiczny rozwój Creotech Instruments oraz pozyskanie dwóch strategicznych projektów kosmicznych o łącznej wartości 675 mln PLN netto – Mikroglob i Camilla – doprowadziły nas do punktu, w którym decyzja o formalnym rozdzieleniu dwóch naszych kluczowych segmentów się materializuje. Powody, które stoją za tą decyzją mają charakter katalizatorów dalszego rozwoju biznesowego. Chcemy, aby spółka Creotech Instruments skupiła się na systemach satelitarnych, gdzie mamy już solidny backlog, a osiągnięta trajektoria rozwoju jest niezwykle obiecująca. Jednocześnie powstanie nowa spółka, która skoncentruje się na rozwoju i komercjalizacji systemów kwantowych dotychczas rozwijanych w Creotech. Wydzielenie segmentu kwantowego do odrębnej spółki pozwoli lepiej wyeksponować potencjał tego obszaru i ułatwi naszym akcjonariuszom wydobycie jego wartości, przy jednoczesnym wykorzystaniu biznesowej szansy na realizację ogromnego potencjału systemów kwantowych. Realizacja takiego podziału może przynieść korzyści na wielu płaszczyznach: od aspektów organizacyjnych, w których każda ze spółek będzie mogła skoncentrować się na określonym rodzaju działalności, poprzez kumulowanie kompetencji zespołów i budowanie kapitału intelektualnego, aż po kwestie finansowe, np. możliwość utrzymania statutu MŚP przez obie spółki, co umożliwi dostęp do atrakcyjniejszych form finansowania. Obecnie w ramach segmentu kwantowego spółka realizuje duże programy rozwojowe, których zakończenie planowane jest na lata 2026-2027. Dzięki podziałowi możliwe będzie przyspieszenie rozwoju tego obszaru działalności oraz zwiększenie szans na pozyskanie zewnętrznego finansowania. W ocenie Zarządu, segment kwantowy posiada zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności, z pełną odrębnością organizacyjną i finansową – powiedział dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.
Nowa spółka skupi się na zaawansowanych technologiach kwantowych, w tym systemach kwantowej dystrybucji klucza (QKD), sterownikach do procesorów kwantowych, ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu (White Rabbit) oraz wysokoczułych kamerach. Creotech już teraz realizuje w tym obszarze ważne projekty, m.in. dla CERN oraz we współpracy z Orange, która zaowocowała systemem White Rabbit o dokładności poniżej nanosekundy.
Wydzielając biznes kwantowy, tworzymy bardzo silny kompetencyjnie i homogeniczny biznesowo podmiot, który w tym obszarze będzie wyróżniał się na mapie firm technologicznych w Europie. Ważnym elementem jest to, że nowo utworzony podmiot będzie miał ugruntowany know-how, wypracowane kompetencje biznesowe oraz istniejącą już bazę klientów w obszarach kwantowych, a także będzie mógł ubiegać się o środki pochodzące z grantów oraz programów finansujących badania rozwojowe dla MŚP. Oprócz pozyskania dodatkowego finansowania zewnętrznego, będzie miał również łatwiejszy dostęp do inwestorów, w tym branżowych, zainteresowanych jego działalnością. To otwiera szerokie możliwości w zakresie poszukiwania nowych projektów badawczo-rozwojowych oraz ich szybszej komercjalizacji – skomentowała dr Kamińska.
Planowany podział ma zostać zakończony na przełomie 2025 i 2026 roku. Akcjonariusze Creotech otrzymają akcje nowej spółki proporcjonalnie do swoich udziałów, w ramach publicznej oferty, po zatwierdzeniu prospektu przez KNF.
W krótkiej perspektywie firma zakłada wzrost przychodów z wdrożeń QKD i synchronizacji czasu, a w ciągu 4 lat – znaczące rozszerzenie oferty i umocnienie pozycji nowej spółki jako lidera technologii kwantowych w Unii Europejskiej.