reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Liviorki for Evertiq
Nauka i technologie |

Łączność laserowa – przyszłość komunikacji

W obliczu coraz częstszych zakłóceń i zagrożeń na współczesnym polu walki, łączność laserowa zyskuje na znaczeniu jako skuteczne antidotum na tzw. ciszę radiową.

Optoelektronik płk dr hab. inż. Jacek Wojtanowski z Wojskowej Akademii Technicznej w wywiadzie udzielonym PAP podkreśla, że użycie tradycyjnych emiterów radiowych może prowadzić do ich szybkiego namierzenia i zniszczenia przez przeciwnika. Tymczasem wiązka laserowa, jako nośnik informacji, jest niewykrywalna, odporna na zakłócenia i nie do podsłuchania.

"Cisza radiowa to coś, z czym mamy do czynienia na współczesnym polu walki praktycznie na co dzień. Konflikt w Ukrainie pokazał, że używanie emiterów radiowych, czyli źródeł promieniowania radiowego, radarowego wiąże się z bardzo szybkim namierzaniem przez przeciwnika. Uruchomienie takiego emitera powoduje, że w bardzo krótkim czasie jest on niszczony – nadlatuje rakieta lub jakikolwiek dron, który takie miejsce niszczy. Łączność laserowa jest antidotum na ciszę radiową, ponieważ łącza laserowego nie da się zakłócić, nie da się podsłuchać i nie da się wykryć” – tłumaczy płk Wojtanowski.

Laserowa transmisja danych nie wymaga infrastruktury światłowodowej – wystarczy otwarta przestrzeń i widoczność pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Technologia ta z powodzeniem wykorzystywana jest również w kosmosie, gdzie satelity przekazują dane na Ziemię i między sobą nawzajem. 

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, we wrześniu, w ramach koordynowanego przez WAT projektu PIAST, Polska wystrzeli trzy własne satelity. Będzie to pierwsza próba uzyskania łączności laserowej między polskimi nanosatelitami a Ziemią.

"Będziemy mieli swoją małą konstelację satelitów. Głównym zadaniem tej konstelacji jest obrazowanie Ziemi, czyli przesyłanie obrazów wybranych obszarów Ziemi; natomiast wykorzystanie do tego łącza laserowego, żeby przesłać te informacje, to wyzwanie, które podejmujemy" – komentuje naukowiec.

Płk Wojtanowski wskazuje, że łączność optyczna, którą cechuje niejawność przesyłanych danych, znajduje też zastosowanie w cywilnych centrach decyzyjnych. Laser wymaga bezpośredniej linii widzenia, co ogranicza jego zastosowanie w trudnym terenie.

„Twórcom laserów nie śniło się, ile zastosowań lasery znajdą, nie tylko w wojsku. To staje się rzeczywistością. Broń laserowa jest rozwijana w wielu krajach, my również bierzemy udział w tym wyścigu. Jeśli posiadamy wiązkę lasera o wystarczająco dużej mocy i tę wiązkę potrafimy skupić na celu, to na tym celu wytwarza się duża tzw. gęstość mocy i przepalamy, niszczymy ten cel. Na przykład dron, który pojawia się w jakimś miejscu, w którym nie powinien” – wyjaśnia ekspert WAT.

Testowane na poligonach polskie systemy laserowe skutecznie radzą sobie z unieszkodliwianiem dronów. Taka broń działa bezgłośnie, nie wywołuje paniki i jest niezwykle tania – koszt jednego „strzału” to zaledwie kilka dolarów.

Aktualna sytuacja geopolityczna stymuluje rozwój sektora zbrojeniowego. W ramach nadchodzących targów Evertiq Expo Kraków, Ewelina Bednarz, Global Content Manager Evertiq, przedstawi ranking dwudziestu najważniejszych firm europejskiego sektora zbrojeniowego.

W jakim kierunku zmierza przemysł obronny? Kto trzyma pieczę nad bezpieczeństwem Starego Kontynentu? Jaką rolę w branży odgrywają zaawansowane technologie – od elektroniki po rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania, już 28 maja, dostarczy wystąpienie “Top 20 europejskiej branży zbrojeniowej: gdzie są pieniądze, technologie i wpływy?”. Nie przegap okazji i już dziś zarezerwuj miejsce!


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB April 10 2025 13:58 V24.0.18-1
reklama
reklama