Polska współpracuje z ESA nad nowym programem satelitarnym
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozstrzygnęła nabór do programu CAMILA – największego w historii polskiego przedsięwzięcia satelitarnego. Projekt ma walnie przyczynić się do rozwoju krajowych zdolności w dziedzinie obserwacji Ziemi. Efektem ma być zwiększenie dostępu do danych satelitarnych dla instytucji publicznych. Jednym z wykonawców będzie polski oddział firmy GMV.
“CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) to największy w historii polski program satelitarny realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z polskimi partnerami” - czytamy w informacji prasowej GMV.
Program CAMILA zakłada stworzenie segmentu kosmicznego składającego się z trzech satelitów obserwacyjnych oraz segmentu naziemnego. Ten drugi ma objąć “system sterowania konstelacją” i przetwarzania danych. Projekt realizowany jest przez konsorcjum kierowane przez firmę Creotech Instruments S.A., z udziałem krajowych partnerów technologicznych oraz polskiego oddziału GMV.
Wspomniane podmioty będą odpowiadać “za zaprojektowanie i dostarczenie kompleksowego Flight Operations System (FOS) – zestawu oprogramowania i infrastruktury umożliwiającego sterowanie satelitami z Ziemi”. Start satelitów zaplanowany jest na 2027 rok. Rok później mają rozpocząć się operacje udostępniania danych dla administracji publicznej i innych instytucji krajowych.
“Nasze zadanie w ramach programu CAMILA będzie fundamentem operacyjnym całego programu. To dzięki niemu możliwe będzie bezpieczne sterowanie satelitami i skuteczne planowanie ich działań. Kompetencje, zdobywane przez ponad 40 lat, pozwalają nam dostarczać rozwiązania nie tylko innowacyjne, ale też sprawdzone w warunkach rzeczywistej eksploatacji” – powiedział Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego GMV w Polsce.
Zadaniem satelitów będzie dostarczanie wysokorozdzielczych danych do zastosowań cywilnych i strategicznych. Dane te będą wykorzystywane m.in. do tworzenia aktualnych map pokrycia terenu, monitorowania zmian środowiskowych, susz rolniczych, wilgotności gleby, miejskich wysp ciepła oraz do wsparcia zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa narodowego.
“CAMILA to projekt o dużym znaczeniu nie tylko dla branży, ale również dla instytucji publicznych i wszystkich obywateli, którzy korzystają z infrastruktury i danych państwowych, często nie zdając sobie sprawy, że ich źródłem są systemy satelitarne” – dodał Wojtkiewicz.