
Rusza czeskie centrum półprzewodników w Brnie
Wraz z założeniem Czeskiego Centrum Półprzewodników (CSC), w Brnie rozpoczął się nowy rozdział w historii europejskiej niezależności półprzewodników. Centrum znajduje się w jednym z najsilniejszych regionów Europy pod względem projektowania chipów i będzie koncentrować się na wspieraniu innowacji, prototypowaniu i rozwoju europejskich firm fabless.
Czeskie centrum kompetencji w ramach European Chips Act, ma na celu wzmocnienie niezależności europejskiego przemysłu półprzewodników. CSC jest zarządzane przez Politechnikę w Brnie we współpracy z Czeskim Uniwersytetem Technicznym w Pradze, onsemi, Codasip, Czeskim Narodowym Klastrem Półprzewodników i agencją innowacji JIC. Partnerzy chcą stworzyć europejskie centrum badań nad projektowaniem chipów, edukacją, rozwojem talentów i wsparciem dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
Centrum będzie wspierać europejskie firmy fabless w zakresie mentoringu, doradztwa finansowego, dostępu do zaawansowanych narzędzi projektowych, platform prototypowania i produkcji chipów na małą skalę - wszystko to ma kluczowe znaczenie dla rozwoju europejskich MŚP w zakresie projektowania półprzewodników i oprzyrządowania oraz dla zmniejszenia zależności od międzynarodowych łańcuchów dostaw. Aby to osiągnąć, CSC ma na celu wykorzystanie rozległej wiedzy specjalistycznej regionu Brna w zakresie projektowania IP, rozwoju narzędzi do automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA) oraz kompleksowych badań i charakteryzacji materiałów.
„Co trzeci mikroskop elektronowy używany na świecie pochodzi z Brna. Ta koncentracja wiedzy specjalistycznej w dziedzinie mikroskopii elektronowej jest strategiczną zaletą dla europejskich ambicji w branży półprzewodników pod względem solidnego łańcucha dostaw" - powiedział Petr Strelec, dyrektor oddziału Thermo Fisher Scientific w Brnie.