
20 mld euro na AI w UE, by dogonić USA i Chiny
UE ujawniła szczegóły ambitnego planu działania, który obejmuje inwestycje w wysokości 20 miliardów euro w budowę pięciu gigafabryk sztucznej inteligencji. Europa inwestuje w rozwój modeli sztucznej inteligencji nowej generacji, by podjąć próbę gonienia USA i Chin w wyścigu o światowe przywództwo w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Aby stymulować inwestycje sektora prywatnego w przepustowość chmury i centra danych, Komisja Europejska zaproponuje również ustawę o rozwoju chmury i sztucznej inteligencji, podała Komisja w komunikacie dla mediów. Celem jest co najmniej potrojenie pojemności centrów danych w UE w ciągu najbliższych pięciu do siedmiu lat, przy priorytetowym traktowaniu wysoce zrównoważonych centrów danych.
„Sztuczna inteligencja leży u podstaw uczynienia Europy bardziej konkurencyjną, bezpieczną i suwerenną technologicznie. Globalny wyścig o sztuczną inteligencję jest daleki od zakończenia. Nadszedł czas na działanieNiniejszy plan działania nakreśla kluczowe obszary, w których należy zintensyfikować wysiłki, aby Europa stała się wiodącym kontynentem AI. Pracujemy na. d przyszłością, w której innowacje technologiczne napędzają przemysł i usługi publiczne, przynosząc konkretne korzyści naszym obywatelom i przedsiębiorstwom dzięki godnej zaufania sztucznej inteligencji” - powiedziała Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.
w tej chwili Stany Zjednoczone wyprzedzają zarówno Chiny, jak i Europę w wyścigu AI. Według raportu Uniwersytetu Stanforda cytowanego przez The Guardian, w ubiegłym roku instytucje w USA stworzyły 40 „godnych uwagi modeli sztucznej inteligencji”, w porównaniu z 15 w Chinach i jedynie trzema w Europie.
W ramach nowej inicjatywy Komisja Europejska zobowiązała się do stworzenia sieci fabryk AI wraz z pięcioma gigafabrykami AI. Te ostatnie będą wielkoskalowymi obiektami wyposażonymi w około 100 000 najnowocześniejszych chipów AI, cztery razy więcej niż obecne fabryki AI, podano w komunikacie medialnym.
„Gigafabryki sztucznej inteligencji staną na czele kolejnej fali pionierskich modeli sztucznej inteligencji i utrzymają strategiczną autonomię UE w krytycznych sektorach przemysłu i nauki, wymagając inwestycji publicznych i prywatnych” - poinformowała Komisja Europejska.
Prywatne inwestycje w pięć gigafabryk będą dodatkowo stymulowane poprzez fundusz InvestAI, który zmobilizuje na ten cel inwestycje w wysokości 20 mld euro.
Do innych istotnych elementów planu działania należą: utworzenie laboratoriów danych w celu gromadzenia dużych ilości danych wysokiej jakości z różnych źródeł w fabrykach sztucznej inteligencji; opracowywanie algorytmów i wspieranie przyjęcia sztucznej inteligencji w strategicznych sektorach UE; zwiększenie siły roboczej i puli talentów w zakresie sztucznej inteligencji; oraz uruchomienie punktu obsługi AI Act, aby pomóc przedsiębiorstwom w przestrzeganiu ustawy o sztucznej inteligencji.