reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Nauka i technologie |

Robot od studentów Politechniki Gdańskiej

Nowo opracowany robot, zbudowany przez studentów Politechniki Gdańskiej, został przekazany do Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zadaniem jest automatyzacja procesu filtrowania próbek ciekłych, które przygotowywane są do badań chromatograficznych i analiz chemicznych - podaje portal naukawpolsce.pl.

Robot powstał w ramach pracy dyplomowej realizowanej przez trzech studentów Zakładu Mechatroniki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG. Zespół tworzyli: Michał Słomiak, Jakub Łosiński i Karol Radowski. Projekt zrealizowano we współpracy z naukowcami z Wydziału Chemii UG.

Urządzenie działa samodzielnie i nie wymaga stałego nadzoru człowieka. Kluczowym założeniem konstruktorów było zapewnienie powtarzalności działania i eliminacja wpływu błędów ludzkich w czasie przygotowywania próbek.

"Eksperyment, w którym co godzinę pobierana jest jedna próbka, może trwać nawet osiem godzin. Chodziło nam o to, by nie trzeba było przez cały ten czas pilnować eksperymentu na miejscu. (...) Chcielibyśmy wykorzystać komputer zarządzający urządzeniem do tworzenia bazy danych, monitoringu online, by móc pracować na urządzeniu zdalnie. Ciekawym rozwiązaniem byłoby dodanie kamery, czujników, które monitorowałyby np. poprawne założenie igły" - powiedział współtwórca robota Jędrzej Słomiak.

Robot został zainspirowany rozwiązaniami stosowanymi w laboratoriach w Wielkiej Brytanii. Obsługuje proces pobierania próbki za pomocą igły i strzykawki, filtruje ją przez mikrofiltr i umieszcza w probówce w specjalnym magazynie. Magazyn ten jest wyposażony w system kontroli temperatury. Utrzymanie stabilnych warunków termicznych uznane zostało za istotne dla rzetelności prowadzonych badań, zwłaszcza w analizach związanych z procesami fotokatalitycznymi, gdzie badany jest skład elektrolitów.

"Ten konkretny robot został tak zaprojektowany, by wspomóc nas w analizie elektrolitu w procesach fotokatalitycznych. Procesy te wykorzystujemy do degradacji zanieczyszczeń, które znajdują się w fazie wodnej, ale także do generowania wodoru czy fotokonwersji ditlenku węgla" - wyjaśniła prof. Adriana Zaleska-Medynska z Wydziału Chemii UG.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB April 10 2025 13:58 V24.0.18-2
reklama
reklama