
Politechnika Warszawska otwiera C-QuaNT - centrum badawcze technologii kwantowych
PW poinformowała o powołaniu nowego Centrum Doskonałości Technologii Kwantowych i Jądrowych – C-QuaNT, które rozpoczęło pracę z początkiem kwietnia.
Celem C-QuaNT jest integracja i rozwój badań w trzech kluczowych obszarach: technologiach kwantowych, energetyce jądrowej i fizyce wysokich energii.
“Fizyka wysokich energii to badania dotyczące fizyki jądrowej, w których w naturalny sposób wykorzystywane są różnorakie technologie jądrowe, w tym detektory promieniowania. Obiecującą perspektywą ich dalszego rozwoju są technologie kwantowe. Dzięki tej synergii, C-QuaNT ma szansę wzbogacić polski program jądrowy o nowe rozwiązania” – tłumaczy prof. Adam Kisiel, Dyrektor C-QuaNT i pełnomocnik Rektora PW ds. energetyki jądrowej.
Centrum ułatwi współpracę naukowców i dydaktyków oraz zacieśni relacje z przemysłem.
Wiodącym projektem realizowanym w C-QuaNT jest rozwój komputera kwantowego, zbudowanego w oparciu o pułapki jonowe w laboratorium CEZAMAT. W prace zaangażowani są eksperci z dziedzin takich jak elektronika, fotonika, fizyka kwantowa czy układy sterowania. C-QuaNT ma również koordynować współpracę z przemysłem jądrowym.
W działalność centrum zaangażowane są multidyscyplinarne zespoły badawcze, uczestniczące w międzynarodowych eksperymentach typu Big Science, m.in. w CERN, Brookhaven National Laboratory czy FAIR/GSI.
W komunikacie PW czytamy, że C-QuaNT zapewni “nie tylko możliwości rozwoju naukowo-badawczego, ale także rozpoznawalność polskiej nauki w środowisku międzynarodowym”.