
Robot inwentaryzujący lasy – innowacyjny projekt z udziałem polskich naukowców
Poznańscy naukowcy uczestniczą w międzynarodowym przedsięwzięciu mającym na celu stworzenie robota do inwentaryzacji lasów - podaje serwis Nauka w Polsce.
Maszyna, rozwijana w ramach projektu o wartości ponad 1,5 mln euro, będzie badać stan drzew, identyfikować gatunki roślin, wykrywać obecność zwierząt oraz rejestrować ślady archeologiczne.
W badaniach biorą udział Uniwersytet Przyrodniczy oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, a koordynatorem projektu jest cypryjska firma Space System Solutions.
Obecnie projekt znajduje się w początkowej fazie – naukowcy opracowują koncepcję robota oraz testują różne czujniki i kamery.
Robot ma docierać do trudno dostępnych obszarów, co może rozwiązać problem niedoboru specjalistów zajmujących się inwentaryzacją przyrodniczą.
„Do tego potrzeba specjalistów, a jest ich coraz mniej. Poza tym taka inwentaryzacja to ciężka praca terenowa. Trzeba się znać na roślinach i na zwierzętach. Czyli trzeba być bardzo dobrze wykształconym leśnikiem albo przyrodnikiem, lubić teren i być daleko od domu. Taka maszyna byłaby odpowiedzią na coraz mniejszą dostępność kompetentnych kadr w Europie, zaspokoiłaby też potrzebę docierania do miejsc, w które dziś trudno jest dotrzeć ludziom” – w materiale PAP komentuje dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu UPP.
Wstępnie zakłada się, że maszyna będzie miała nogi przypominające kopyta kozicy, co ułatwi jej poruszanie się po stromych terenach.
Testy robotów zostaną przeprowadzane w różnych warunkach – na płaskim terenie Puszczy Zielonki i w górzystych rejonach Cypru.
"We Włoszech będą natomiast powierzchnie o różnym stopniu trudności - i takie mocno zakrzaczone, i kamieniste, i strome. Wszędzie tam będziemy sprawdzać, jak sobie robot radzi” - dodaje dr Wierzbicka.
Maszyna zostanie wyposażona w funkcję zbierania kleszczy, co ma istotne znaczenie dla zdrowia ludzi pracujących w lasach. Projekt przewiduje także opracowanie czujników do inwentaryzacji dużych zwierząt, m.in. jeleni i dzików.
Całe przedsięwzięcie ma charakter interdyscyplinarny – w jego realizację zaangażowani są leśnicy, inżynierowie, archeolodzy oraz specjaliści od technologii kosmicznych.
Pierwszy prototyp robota, wyposażony we wszystkie niezbędne czujniki, ma być gotowy w ciągu roku. Projekt ma potrwać trzy lata, a w jego realizację zaangażowane będą uczelnie z Polski i Włoch oraz cypryjskie i włoskie firmy technologiczne.