
Delloite przepowiduje potrojenie wartości rynku AI do 2030 r.
Według raportu Tech Trends 2025, opracowanego przez firmę doradczą Deloitte, rozwój sztucznej inteligencji nabiera tempa i w istotny sposób wpłynie na przyszłość firm oraz społeczeństwa. Prognozy wskazują, że do 2027 roku wartość globalnego rynku chipów AI podwoi się, osiągając około 110 miliardów dolarów.
Wzrost zastosowania tej technologii przyczyni się także do znaczącego zwiększenia zużycia energii elektrycznej przez centra danych. Do 2030 roku ich zapotrzebowanie na energię może wzrosnąć nawet trzykrotnie.
Eksperci Deloitte wskazują na upowszechnienie podejścia "rezultat jako usługa" (outcome-as-a-service). W tym modelu działy IT przestają pełnić funkcję jedynie wewnętrznych dostawców infrastruktury i oprogramowania, a stają się strategicznymi partnerami organizacji, zarządzającymi wdrożeniami i automatyzacją w celu zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.
"Szeroki wachlarz możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja sprawia, że kluczowe staje się stworzenie infrastruktury niezbędnej do jej dalszego rozwoju. Niedawno ogłoszona decyzja Komisji Europejskiej o budowie czterech gigafabryk AI stanowi doskonały dowód na znaczenie tej technologii dla przyszłości innowacyjnej gospodarki. Równie istotną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej efektywności procesów w przedsiębiorstwach. Brak odpowiedniej automatyzacji działań może bowiem stanowić barierę ograniczającą możliwość dalszego rozwoju AI" – powiedziała Monika Płocke, partner, Dział Konsultingu, Core Business Operations Portfolio Lead.
Dynamiczny rozwój AI niesie za sobą istotne wyzwania związane z energetyką. Szacuje się, że już w 2026 roku centra danych obsługujące sztuczną inteligencję zużyją tyle energii, co całe Niemcy w ciągu roku. Wzrost zapotrzebowania na energię sprawia, że inwestycje w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii stają się kluczowe dla przyszłości tej technologii.
"W przypadku sztucznej inteligencji obserwujemy trendy podobne do tych, które w przeszłości kształtowały świat innych nowych technologii. Minimalizacja rozmiaru oraz maksymalizacja uniwersalności są cechami, które w największym stopniu mogą przyczynić się do wzrostu popularności danego narzędzia. Duże modele językowe pozostaną oczywiście istotnym elementem całego środowiska AI, tworząc niejako fundamenty jego funkcjonowania. Jednak to ich mniejsze odpowiedniki będą stanowiły motor napędowy powszechnego stosowania sztucznej inteligencji" – zakończyła Monika Płocke.
Raport Deloitte wskazuje na sześć głównych trendów kształtujących rozwój sektora technologicznego w najbliższych latach. Wśród nich znajdują się m.in. rosnące znaczenie obliczeń przestrzennych, wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w erze komputerów kwantowych oraz integracja AI z systemami core’owymi firm. Kluczową rolę odegrają także chipy AI oraz agenci AI, które mogą przyczynić się do dalszego upowszechnienia tej technologii w przedsiębiorstwach.