reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Liviorki for Evertiq
Analizy |

Przegląd rynku EMS w krajach nordyckich – TOP 10

Nordycki sektor EMS ma się bardzo dobrze. W Szwecji działa ponad 74 firmy, w Finlandii 39, w Danii 28, a w Norwegii 17 – wszystkie konkurują o udziały w dynamicznie rozwijającym się rynku. Napędzany innowacjami i zmieniającym się krajobrazem technologicznym sektor EMS w regionie nordyckim konsekwentnie rośnie, a czołowi gracze umacniają swoją pozycję.

Zestawienie zostało przygotowane przez Evertiq na podstawie danych dostarczonych przez in4ma. 

Według danych rynkowych zebranych przez in4ma, całkowita produkcja EMS w Skandynawii osiągnęła w 2023 roku wartość 3,172 miliarda euro, co oznacza stabilny wzrost, pomimo zmiennych warunków gospodarczych. W ciągu dekady (2013–2023) wartość rynku wzrosła z 2,013 miliarda do 3,172 miliarda euro – co daje imponujący wzrost o 57,6%.

Pod względem dynamiki wzrostu na prowadzenie wysunęła się Norwegia, gdzie wartość produkcji EMS wzrosła o 91,4%. Kolejne miejsca zajęły: Szwecja (wzrost o 63,6%), Dania (49,7%) i Finlandia (34,9%). Jeśli jednak spojrzymy na całkowitą wartość produkcji, liderem regionu jest Szwecja, na drugim miejscu plasuje się Finlandia, a za nimi Norwegia i Dania.

W regionie działa wiele firm EMS i ODM, a najwięcej z nich funkcjonuje w Szwecji (74), następnie w Finlandii (39), Danii (28) i Norwegii (17). Warto dodać, że w bazie danych in4ma każda jednostka prawna liczona jest osobno, co oznacza, że faktycznie liczone są poszczególne zakłady produkcyjne.


Kto rządzi na północy?

Na podstawie przychodów za 2023 rok (osiągniętych wyłącznie w Europie) oto dziesięć największych dostawców usług EMS w krajach nordyckich:

10. Westcontrol (Norwegia) – 119 mln euro

Westcontrol umacnia swoją pozycję w norweskim sektorze EMS, koncentrując się na elektronice dla branż związanych z zieloną energią oraz sektorem offshore. Firma posiada trzy zakłady produkcyjne w Norwegii.

9. Norbit AS (Norwegia) – 133,8 mln euro

Norbit, specjalizujący się w zaawansowanych technologiach, to jeden z kluczowych dostawców EMS w regionie. Firma ma trzy fabryki w Norwegii.

8. Norautron AS (Norwegia) – 137,5 mln euro

Norautron jest znaczącym graczem w Norwegii, skupiającym się na produkcji elektroniki o wysokiej niezawodności.
Firma posiada zakłady produkcyjne w Norwegii, Szwecji, a także dwa w Polsce. Poza Europą prowadzi fabrykę w Chinach.

7. Inission AB (Szwecja) – 202,6 mln euro

Szwedzka Inission to kluczowy dostawca usług EMS dla wielu branż, specjalizujący się w produkcji skomplikowanej elektroniki.

Firma posiada zakłady produkcyjne w Europie – dwa w Norwegii, cztery w Szwecji oraz po jednym w Finlandii i Estonii. Poza Europą działa również w Tunezji.

6. InCap Oy (Finlandia) – 221,6 mln euro

Fińska InCap umacnia swoją pozycję na rynku EMS. Co ciekawe, to jedyna firma w zestawieniu, która nie posiada zakładu produkcyjnego w swoim kraju.

InCap ma fabryki w Estonii, Anglii i na Słowacji, a także cztery poza Europą – trzy w Indiach i jedną w USA.

5. Hanza AB (Szwecja) – 361,1 mln euro

Hanza, jedna z pięciu największych firm EMS w regionie, koncentruje się na optymalizacji łańcuchów dostaw i minimalizacji kosztów oraz emisji.

Firma posiada fabryki w Finlandii, Estonii, Szwecji, Niemczech, Czechach i Polsce. Poza Europą działa także w Chinach.

4. Note AB (Szwecja) – 369,8 mln euro

Note AB to największy szwedzki dostawca EMS, notujący regularny wzrost przychodów.

Firma posiada zakłady produkcyjne w Bułgarii, Anglii (cztery lokalizacje), Estonii, Finlandii i Szwecji (cztery zakłady). Poza Europą działa w Chinach.

3. Kitron AS (Norwegia) – 775,2 mln euro

Kitron to największy dostawca EMS w Norwegii, obsługujący przede wszystkim sektor obronny, medyczny i przemysłowy.

Firma ma zakłady produkcyjne w Norwegii, Danii, Szwecji, na Litwie, w Polsce i Czechach. Poza Europą prowadzi działalność w Chinach (dwa zakłady), Malezji i USA.

2. Scanfil Oy (Finlandia) – 901,6 mln euro

Scanfil to największy fiński dostawca EMS, konsekwentnie zwiększający swój globalny zasięg.

W Europie posiada fabryki w Estonii, Finlandii, Niemczech oraz po dwa zakłady w Szwecji i Polsce. Poza Europą prowadzi działalność w Australii, Chinach, Malezji i USA.

1. GPV Group (Dania) – 1,402,5 mln euro

GPV pozostaje największą firmą EMS w krajach nordyckich, osiągając imponujące wyniki dzięki akwizycjom i rosnącemu zapotrzebowaniu na elektronikę.

Firma ma szeroką sieć zakładów w Europie – w Austrii, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Słowacji, Szwecji i Szwajcarii. Poza Europą prowadzi działalność w Chinach, Meksyku, Sri Lance i Tajlandii.


Warto zauważyć, że przychody Hanzy nie uwzględniają jeszcze wyników Orbit One, ponieważ finalizacja przejęcia miała miejsce w styczniu 2024 roku.

Eksperci przewidują, że sektor EMS w krajach nordyckich wciąż będzie się konsolidował, automatyzował i rozszerzał na nowe branże. Biorąc pod uwagę globalny wzrost popytu na elektronikę, trend ten wydaje się nieunikniony.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB March 28 2025 13:28 V24.0.8-1
reklama
reklama