reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Liviorki for Evertiq
Nauka i technologie |

Polska na kwantowym rozdrożu – czy zmarnujemy swój potencjał?

Polska branża technologii kwantowych osiąga znaczące postępy, jednak wciąż boryka się z poważnymi wyzwaniami finansowymi i organizacyjnymi. Mimo sukcesu, jakim było uruchomienie pierwszego polskiego połączenia kwantowego pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Wojskową Akademią Techniczną (WAT), eksperci wskazują na systemowe problemy hamujące dalszy rozwój sektora. O sprawie pisze Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24.

W rozmowie z Szymonem Palczewskim i portalem CyberDefence24 dr Michał Karpiński, kierownik Laboratorium Fotoniki Kwantowej na Uniwersytecie Warszawskim, zwraca uwagę na trudności w stabilnym finansowaniu badań i projektów. Podkreśla, że wiele instytucji naukowych zajmujących się technologiami kwantowymi funkcjonuje w modelu „od grantu do grantu”, co znacząco ogranicza ich długoterminowe plany badawcze i rozwój infrastruktury. Zdaniem dr. Karpińskiego, dodatkowym problemem jest brak szerokiego zainteresowania tym obszarem ze strony decydentów, a także niewystarczająca reprezentacja ekspertów ds. technologii kwantowych w gremiach doradczych.

Podobne stanowisko przedstawia prof. Konrad Banaszek z Uniwersytetu Warszawskiego, który w wywiadzie dla CyberDefence24 wskazuje na konieczność strategicznego podejścia do inwestycji. Zamiast rozpraszania środków na wiele różnych kierunków badań, jego zdaniem Polska powinna skupić się na tych obszarach technologii kwantowych, w których może realnie konkurować na arenie międzynarodowej. Takie podejście pozwoliłoby na wypracowanie unikalnych kompetencji i wzmocnienie pozycji kraju w globalnym wyścigu technologicznym.

Mimo tych trudności, Polska jest aktywnym uczestnikiem europejskich inicjatyw związanych z technologiami kwantowymi. Jednym z przykładów jest bowiem projekt EuroQCI, którego celem jest stworzenie europejskiej infrastruktury kwantowej. Ponadto nasz kraj dysponuje największą w Europie siecią do kwantowej wymiany kluczy Pionier-Q, obejmującą 1 770 km światłowodów. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, plasuje to Polskę na drugim miejscu na świecie pod względem skali tego rodzaju infrastruktury – zaraz po Chinach.

Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii kwantowych, konieczne jest zwiększenie świadomości wśród osób decyzyjnych oraz zapewnienie stabilnego i długoterminowego finansowania. Jak podkreślają eksperci cytowani przez CyberDefence24, bez strategicznego podejścia i przemyślanych inwestycji Polska może stracić szansę na rozwój w tej przełomowej dziedzinie technologii.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB March 28 2025 13:28 V24.0.8-2
reklama
reklama