reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Unsplash
Biznes |

Zwolnienia grupowe w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku

W Fabryce Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku rozpoczęły się zwolnienia grupowe. Pierwotnie zapowiadano redukcję 120 etatów, później ta liczba zmniejszyła się do 81. Jednak jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski to dopiero początek - pracę w zakłądach mastracić jeszcze 230 osób.

FŁT Kraśnik to jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych w województwie lubelskim. Firma powstała w 1938 roku jako fabryka amunicji, a od 1948 roku specjalizuje się w produkcji łożysk. W 2013 roku zakład został przejęty przez chiński koncern Tri-Ring Group, który obecnie kontroluje jego działalność. Jeszcze w momencie sprzedaży fabryka zatrudniała ponad 2 tys. osób. Obecnie liczba pracowników wynosi 1056, a po zwolnieniach zmniejszy się o kolejnych 81.

Zwolnienia budzą olbrzymie emocje wśród pracowników oraz mieszkańców miasta, ponieważ dla Kraśnika FŁT od lat stanowi jeden z kluczowych zakładów pracy. Jeszcze 15 marca pierwsza infrormacja dotycząca zwolnień zakładała około 120 etatów. Jednak już 17 marca gruchnęła wiadomość o drugiej turze zwolnień - i kolejne 230 osób, które mają trafić na bruk.

“Planowana jest druga tura zwolnień, która zgodnie z pierwotnym planem mogłaby objąć do 230 pracowników” - mówi WP Andrzej Zbróg, dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w FŁT w Kraśniku.

Zarąd firmy oficjalnie nie skomentował powodów redukcji zatrudnienia. Jednak, jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Kraśniku, zwolnienia grupowe uzasadniono trudną sytuacją finansową oraz wysokimi kosztami energii i zatrudnienia. Podobne argumenty przedstawili związkowcy, podkreślając, że firma już teraz sprowadza materiały do produkcji z Chin, gdzie ceny energii są niższe nawet o 300%.

“Dla Kraśnika to jest naprawdę wstrząs. Bardzo zła wiadomość, która na pewno będzie miała negatywny wpływ na rynek pracy w mieście. Dwukrotnie spotykałem się z zarządem fabryki i prosiłem o zminimalizowanie tych zwolnień” - powiedział WP burmistrz Kraśnika Krzysztof Staruch

Część pracowników zdecydowała się na dobrowolne odejście z firmy, jednak warunki odpraw nie były szczególnie korzystne. Osoby zatrudnione poniżej dwóch lat otrzymały jedną miesięczną odprawę, pracownicy z dwu- do ośmioletnim stażem dostali dwie odprawy, a osoby zatrudnione ponad osiem lat mogły liczyć na trzymiesięczne wynagrodzenie.

 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB March 28 2025 13:28 V24.0.8-2
reklama
reklama