
UE sfinansuje sześć fabryk AI. Jedna powstanie w Poznaniu
Komisja Europejska poinformowała w środę o utworzeniu sześciu kolejnych fabryk AI, z których jedna powstanie w Polsce. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) otrzyma 50 mln euro (ok. 200 mln zł) wsparcia od KE na budowę fabryki Piast AI. 340 mln zł zapewni polski rząd.
Chodzi o inicjatywę ogłoszoną przez Komisję Europejską we wrześniu zeszłego roku, której celem jest utworzenie w Europie sieci wyspecjalizowanych ośrodków badawczo-rozwojowych. W założeniu KE mają one pomóc uczynić z Europy wiodącego gracza w dziedzinie sztucznej inteligencji i pobudzić innowacyjność w całej UE. W grudniu 2024 r. KE wybrała pierwsze siedem lokalizacji, a lutym br. ogłosiła kolejne sześć. Jak podała, fabryki sztucznej inteligencji poza Polską zostaną uruchomione w przyszłym roku także w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Słowenii.
"Infrastruktura i usługi świadczone przez fabryki AI są niezbędne do wykorzystania pełnego potencjału tego sektora w Europie. Dzięki wsparciu światowej klasy sieci superkomputerów UE fabryki te będą łączyć w sobie najważniejsze elementy innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji: moc obliczeniową, dane i talenty. Umożliwi to firmom działającym w obszarze sztucznej inteligencji, zwłaszcza MŚP i start-upom, a także badaczom, udoskonalenie szkoleń i rozwoju modeli sztucznej inteligencji na dużą skalę, które będą godne zaufania i etyczne" - podała Komisja Europejska w komunikacie prasowym.
Decyzja o utworzeniu fabryki AI w Poznaniu zapadła po rozstrzygnięciu konkursu przez Komisję Europejską. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) otrzymało na ten cel 200 mln zł dofinansowania. Całość inwestycji szacowana jest na 350 mln euro i obejmuje wsparcie kluczowych instytucji naukowych oraz środowiska biznesowego.
Za realizację przedsięwzięcia będzie odpowiadać konsorcjum PIAST AI, w którego skład wchodzą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
„Bezpośrednio do UAM trafi 1,3 mln euro. Pieniądze te uczelnia wykorzysta na badania, ekspertyzy i szkolenia. Już teraz UAM rozwija badania AI w ramach Centrum Sztucznej Inteligencji oraz na wydziałach: matematyki i informatyki, oraz fizyki i astronomii” – podało biuro prasowe UAM.
Sześć fabryk AI powstanie dzięki inwestycjom krajowym i europejskim wynoszącym łącznie około 485 mln euro. Fabryki zapewnią uprzywilejowany dostęp start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją oraz małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), co będzie sprzyjać wzrostowi i bardziej efektywnej ekspansji.