reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Universial robots
Analizy |

Rozwój robotyki: jak inwestuje Azja, Europa i Ameryka

Międzynarodowa Federacja Robotyki przeanalizowała oficjalne programy finansowania w Azji, Europie i Ameryce w raporcie „World Robotics R&D Programs 2025”. Okazało się, że gospodarki na całym świecie inwestują w robotykę, aby wspierać przemysł i społeczeństwo. Jednak rządowe programy badawczo-rozwojowe realizują bardzo różne strategie.

„Czwarta edycja raportu „World Robotics R&D Programmes” przedstawia najnowsze osiągnięcia w programach finansowania, uwzględniając aktualizacje za rok 2024. Przeanalizowaliśmy łącznie 13 krajów, przy czym Singapur i Kanada zostały szczegółowo przedstawione po raz pierwszy w tej publikacji” - powiedział prof. dr Jong-Oh Park, wiceprzewodniczący Komitetu Badawczego IFR i członek Rady Wykonawczej.

Azja

W Chinach „14 plan pięcioletni” na rzecz rozwoju branży robotyki będzie realizowany do końca 2025 r. Program koncentruje się na promowaniu innowacji. Tamtejsze Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (MIIT) uruchomiło program w grudniu 2021 roku. Jego celem jest uczynienie Chin światowym liderem w dziedzinie technologii robotów i rozwoju przemysłowego. „Kluczowy program specjalny dotyczący inteligentnych robotów” został zaktualizowany w lipcu 2024 roku. Rozwój niezależnych sektorów kluczowych dla tamtejszej gospodarki ma być promowany z budżetem w wysokości około 45,2 milionów dolarów. Główne cele obejmują podstawowe najnowocześniejsze technologie, takie jak szkolenie generatywnych modeli sztucznej inteligencji.

Jak pokazuje najnowszy rocznik statystyczny „World Robotics” z IFR, Chiny osiągnęły poziom 470 robotów na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym. Daje to temu krajowi trzecie miejsce na świecie w 2023 r. Chiny znalazły się w pierwszej dziesiątce listy dopiero w 2019 r. i zdołały podwoić swoją liczbę robotów w ciągu czterech lat.

W Japonii „Nowa strategia robotów” ma na celu uczynienie tego kraju wiodącym na świecie centrum innowacji w dziedzinie robotów. Kluczowe sektory nadal obejmują produkcję, medycynę, a także rolnictwo. Program badawczo-rozwojowy Moonshot, który został uruchomiony w 2020 r., będzie realizowany do 2050 r. Jego budżet wynosi 440 miliony dolarów. Dziesięć zdefiniowanych celów Moonshot w obszarach społeczeństwa, środowiska i gospodarki ma promować „dobrobyt człowieka”. Obejmują one wyzwania, przed którymi kraj stanie w przyszłości: starzejące się społeczeństwo i globalne ocieplenie.

Według rocznika statystycznego IFR „World Robotics” Japonia jest wiodącym na świecie producentem robotów przemysłowych. Pod względem zagęszczenia (liczba robotów względem liczby pracowników) robotów kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie z 419 jednostkami na 10 000 pracowników.

W styczniu 2024 roku rząd Korei Południowej ogłosił „4 podstawowy plan dotyczący inteligentnych robotów” z kwotą finansowania w wysokości 128 milionów dolarów i okresem obowiązywania do 2028 roku. Plan ma na celu rozwój robotyki jako podstawowej gałęzi czwartej rewolucji przemysłowej i promowanie innowacji w sektorach produkcyjnym i usługowym. Koreański przemysł robotyki ma stać się bardziej konkurencyjny dzięki ulepszonej technologii. Ponadto kraj chce wzmocnić strategiczną współpracę między firmami oraz międzynarodową i międzyregionalną współpracę w branży robotyki.

Rocznik statystyczny IFR „World Robotics” wymienia Koreę jako światowego lidera w wykorzystaniu robotów przemysłowych z 1 012 robotami na 10 000 pracowników. Zagęszczenie robotów wzrasta średnio o 5% co 12 miesięcy począwszy od 2018 roku.

Europa

Z budżetem w wysokości 95,5 miliardów euro i czasem trwania do 2027 r., „Horyzont Europa” jest najważniejszym programem ramowym UE w zakresie badań i innowacji. Jego najważniejsze cele to wzmocnienie podstaw naukowych i technologicznych UE oraz promowanie zdolności innowacyjnych i konkurencyjności. Komisja Europejska zapewnia łącznie 174 miliony euro euro na program prac na lata 2023-2025 dotyczący robotyki. Program skupia się na przywództwie przemysłowym w dziedzinie sztucznej inteligencji, danych i robotyki, transformacji czystej energii i innowacyjnych inicjatywach zdrowotnych.

Według statystyk IFR „World Robotics”, gęstość robotyzacji w Unii Europejskiej wynosi 219 jednostek na 10 000 pracowników. Niemcy, Szwecja, Dania i Słowenia należą do 10 najbardziej zautomatyzowanych gospodarek na świecie.

Niemiecka Strategia Zaawansowanych Technologii 2025 (HTS) ma całkowity budżet w wysokości 350 milionów euro i będzie realizowana do 2026 r. „Robotics Research Action Plan” ma na celu wspieranie tworzenia sieci ośrodków badawczych, takich jak „Robotics Institute Germany” (RIG), promowanie wykwalifikowanych pracowników i wdrażanie wyników badań w dziedzinie robotyki.

Według statystyk „World Robotics” Niemcy są największym rynkiem robotyki w Europie - z gęstością 429 robotów na 10 000 pracowników zajmują czwarte miejsce na świecie.

Ameryka Północna

W Stanach Zjednoczonych programy finansowania publicznego w dziedzinie robotyki obejmują przede wszystkim podstawowe badania nad inteligentnymi robotami i systemami autonomicznymi prowadzone przez National Science Foundation (NSF), robotykę kosmiczną NASA oraz program „Military Robotics and Autonomous Vehicles” Departamentu Obrony (DoD). Po programie eksploracji Marsa NASA uruchomiła projekt Artemis w maju 2019 r., aby wysłać astronautów na powierzchnię Księżyca i opracować nowe możliwości dla misji marsjańskich po 2024 roku. Całkowity budżet projektu Artemis na lata finansowe 2021-2025 wynosi 53 miliardy dolarów.

Programy badawcze NSF wspierają rozwój i wdrażanie robotów w miejscu pracy, szpitalach, społecznościach i domach. Budżet wnioskowany na 2024 r. wyniósł około 70 milionów dolarów. Budżet Departamentu Obrony USA na 2023 r. obejmował łącznie 10,3 miliardy dolarów na robotykę i technologie autonomiczne.

Według statystyk IFR „World Robotics” USA zajmują 10. miejsce na świecie z gęstością robotów wynoszącą 295 jednostek na 10 000 pracowników. USA zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem rocznych instalacji robotów przemysłowych.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB March 28 2025 13:28 V24.0.8-1
reklama
reklama