reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Krakowska Przemysł elektroniczny | 06 listopada 2017

Na Politechnice Krakowskiej otwarto laboratorium Nokii

Dzięki współpracy uczelni i krakowskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii, studenci PK będą praktycznie poznawać nowoczesne technologie przesyłania danych w standardzie LTE (Long Term Evolution).
Laboratorium dydaktyczne Nokii otwarto w poniedziałek 30 października br. na Politechnice Krakowskiej. Nokia Kraków udostępniła studentom politechniki sprzęt o wartości 120 tys. zł.

W skład nowych stanowisk laboratoryjnych na PK wchodzą dwie stacje bazowe BTS (Basic Tracking Station) typu FZM o mocy 5W każda. Tego typu stacje wykorzystywane są w profesjonalnych instalacjach zapewniających dostęp do zasobów internetu w technologii 4G LTE, zapewniających wysokiej jakości połączenia mobilne dużej liczbie użytkowników. - Instalacja dwóch pełnych zestawów tzw. toru radiowego stwarza naszym studentom praktyczną możliwość analizy wpływu różnego rodzaju parametrów związanych z rozchodzeniem się mikrofal w ośrodku jakim jest powietrze np. wpływu zakłóceń elektromagnetycznych na jakość sygnału - wyjaśnia dr inż. Jerzy Jaworowski z Instytutu Teleinformatyki Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej. - Podczas zajęć laboratoryjnych na kierunku informatyka możliwe będzie też zapoznanie studentów z technicznymi aspektami podstawowej operacji dla mobilnej łączności bezprzewodowej czyli przekazywania połączenia pomiędzy stacjami bazowymi przy zmieniających się warunkach transmisji radiowej.

Pracownia Nokii na PK została także wyposażona w oprogramowanie umożliwiające symulację działania pełnego środowiska sieci 4G (Evolved Packet Core). - W efekcie student otrzymuje zarówno możliwość praktycznego poznania tzw. warstwy pierwszej i drugiej sieci radiowej, jak również warstw wyższych: od warstwy sieci do warstwy aplikacji włącznie, które w rozwiązaniach 4G LTE po raz pierwszy oparte są na koncepcji All-IP – dodaje dr inż. Jerzy Jaworowski.

- Ten sprzęt to obecnie technologiczny top w łączności mobilnej na świecie. Cieszymy się, że udostępniając go studentom Politechniki Krakowskiej przyczynimy się do ich jeszcze lepszego przygotowania do pracy w branży IT - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum R&D Nokia w Krakowie. - Nasza współpraca z krakowskimi uczelniami dynamicznie się rozwija, przynosząc obu stronom korzyści, bardzo nam na niej zależy – dodaje Krzysztof Persona.

Nowe laboratorium jest kolejnym elementem współpracy Nokii Kraków i Politechniki Krakowskiej. Dzięki podpisanemu w 2014 roku porozumieniu, firma współpracuje już z uczelnią przy organizacji targów pracy, praktyk i stażów dla studentów, realizacji prac dyplomowych oraz prowadzeniu szkoleń i kursów dla studentów z udziałem ekspertów Nokii. W najbliższych planach partnerów jest zaś realizacja doktoratów wdrożeniowych przez pracowników Nokii we współpracy z PK oraz uruchomienie wspólnych studiów dualnych na kierunku informatyka, w ramach których studenci PK część kształcenia odbywaliby w centrum badawczo-rozwojowych firmy w Krakowie. Obecnie pracuje w nim 700 osób. W Polsce Nokia zatrudnia zaś już blisko 5 tysięcy pracowników, większość w centrach R&D we Wrocławiu i Krakowie.

Laboratorium Nokii na Politechnice Krakowskiej jest drugim uruchomionym przez firmę na polskich uczelniach po tym, które od 2015 r. działa na AGH.Na zdjęciu: dyrektor Nokii Kraków Krzysztof Persona (z lewej), symboliczny czek odbiera rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior (z prawej) / fot. Jan Zych.

© Politechnika Krakowska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1