reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beatricee _dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 października 2017

Wynikom APS sprzyja rekordowy portfel zamówień

Motorem napędowym sprzedaży grupy jest eksport. W dalszej ekspansji ma pomóc akwizycja spółki działającej na rynkach Europy Zachodniej. W Rosji, która jest największym zagranicznym rynkiem zbytu dla APS Energia, rozważana jest budowa nowego zakładu.
Akcjonariat.pl: – Końcówka roku jest okresem żniw dla APS Energia. Jak wygląda portfel zamówień spółki na IV kwartał tego roku?

Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia: – Nasz backlog jest historycznie najwyższy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje segment energetyki atomowej. We wrześniu pozyskaliśmy kontrakt na dostawy urządzeń dla zabezpieczeń energobloków Kurskiej Elektrowni Atomowej. To ważne dla nas zlecenia – wcześniej pracowaliśmy jedynie przy rewitalizacjach takich elektrowni. Teraz dostarczymy urządzenia do zabezpieczeń rdzenia nowych bloków, więc śmiało można powiedzieć, że jest to kontrakt z najwyższej półki. Obecnie uczestniczymy w jeszcze kilku przetargach na budowę tego typu bloków w Rosji oraz innych krajach. W Polsce też odczuwamy wzrost sprzedaży. Po spadkowym pod tym względem 2016 roku, w bieżącym roku spodziewamy się wzrostu w przedziale 10-15%.

– Grupa bije rekordy pod względem przychodów. Jak wygląda sytuacja pod względem rentowności i czy dużym problemem są rosnące koszty pracy?

– Odczuwamy oczywiście presję na marże. W Rosji, która jest największym dla nas rynkiem eksportowym, widzimy wzrost konkurencji. W kraju generalnym problemem staje się wzrost kosztów wynagrodzeń. Jednak z powodzeniem radzimy sobie z tymi czynnikami. W związku z rozwojem będziemy chcieli zwiększyć zatrudnienie o około 30 osób. W planach mamy też stworzenie działu szkoleń, który m. in. będzie organizował spotkania z klientami i studentami.

– W minionym półroczu kluczowy wpływ na wyniki miała sprzedaż w segmencie systemów zasilania oraz usług dla energetyki przemysłowej. Czy oprócz tego widzicie potencjał w innych sektorach?

– Jednym z obiecujących kierunków jest trakcja i transport, ale tu proces certyfikacji produktów dedykowanych temu rynkowi jest bardzo długi. Ponadto chcemy rozwijać segment związany z dostawami dla wojska w obrębie NATO. Oceniamy, że w przyszłości będzie to istotny kierunek naszego rozwoju. Dlatego zdecydowaliśmy się na utworzenie specjalnego działu, który zajmie się sprzedażą naszych urządzeń dla wojska.

– W lipcu firma otrzymała certyfikat Underwriters Laboratories (UL), który umożliwia sprzedaż urządzeń na rynkach amerykańskim i kanadyjskim. W Turcji uruchomiliście działalność poprzez spółkę zależną. Jak wygląda ekspansja na te rynki?

– Mamy pierwsze zamówienia z USA i rozpoczęliśmy ich realizację. W Turcji realizowaliśmy pierwsze znaczące zamówienie o wartości około 1,5 mln zł. Obecnie staramy się o kontrakt potencjalnie warty około 2 mln euro. Chcemy też mocniej zaistnieć na Zachodzie Europy. Jednym ze sposobów na to może być akwizycja na tym rynku.

– Przejęcia są elementem strategii grupy. Kiedy można spodziewać się pierwszych akwizycji?

– Celujemy z tym w 2018 rok. W kręgu zainteresowań są firmy krajowe i z Europy Zachodniej dostarczające urządzenia do przemysłu oraz trakcji. W planach mamy też wzmocnienie produkcji w Rosji. Rozważamy budowę nowego zakładu lub wynajem hali pod zwiększenie tam produkcji. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w tym miesiącu.

– Czy wydatki związane z akwizycjami nie będą kolidowały z wypłatą kolejnych dywidend?

– Dywidendę płacimy nieprzerwane od 4 lat. Nasza polityka dywidendowa zakłada dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami w kwocie od 10 do 30% rocznego zysku netto Grupy. Tak powinno być w kolejnych latach. Z drugiej strony nie możemy zapominać, że spółkę czekają kolejne inwestycje. Planowane przez nas akwizycje będą wymagały określonych nakładów finansowych. Oprócz środków własnych możemy posiłkować się emisją akcji w obszarze kapitału docelowego, kredytem bankowym czy emisją obligacji. Do tej pory spółka nie korzystała z tego ostatniego wariantu.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2