reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IFR Przemysł elektroniczny | 06 października 2017

1,7 mln robotów odmieni fabryki

Do 2020 roku w zakładach przemysłowych na świecie zostanie zainstalowanych 1,7 mln nowych robotów – prognozuje Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR).
W 2017 roku największy wzrost liczby instalacji robotów spodziewany jest w regionie Azji i Australii: +21%. Z kolei obie Ameryki będą mogły się pochwalić 16% wzrostem, a Europa: 8%. Kluczowymi czynnikami wpływającym na rozwój automatyzacji są wymagania dotyczące zwiększania elastyczności produkcji we wszystkich gałęziach przemysłu.

- Roboty zapewniające wysoki poziom precyzji oraz komunikację będą odgrywać główną rolę w nowym środowisku cyfrowej produkcji – powiedział Joe Gemma, prezes IFR. - Poprawa dostępności robotów sprawia też, że coraz więcej przedsiębiorstw działających na różną skalę wdraża rozwiązania automatyzacji produkcji.

Jeśli przejdziemy na konkretne liczby, to IFR szacuje, że w 2020 roku na świecie będzie działało 3 053 000 sztuk robotów przemysłowych. To olbrzymi wzrost w porównaniu z rokiem 2016, gdy było ich 1 828 000 sztuk. Oznaczałoby to średni roczny wzrost w latach 2018-2020 na poziomie 14%.

Jak nietrudno odgadnąć liderem automatyzacji są Chiny, w dodatku z dużym zapasem nad następną w rankingu Koreą Południową. IFR szacuje, że w 2020 roku liczba robotów przemysłowych w tym kraju wyniesie 950,3 tys. sztuk, podczas gdy w Europie będzie to 611,7 tys. szt. W całej Azji w 2020 roku ma działać około 1,9 mln robotów, czyli mniej więcej tyle, ile jest obecnie na całym świecie.

W pierwszej piątce pod względem automatyzacji przemysłu są jeszcze kolejno: Japonia, Stany Zjednoczone oraz Niemcy. Zaledwie 5 krajów odpowiadało za 74% sprzedaży na rynku robotów przemysłowych w 2016 roku.Przyszłe trendy w robotyzacji obejmują między innymi wprowadzanie na coraz większą skalę rozwiązań wirtualnej rzeczywistości w fabrykach. Producenci będą też integrować roboty w sieciach urządzeń i systemów obejmujących całe obiekty przemysłowe. Dostawcy robotów opracowują już i komercjalizują nowe modele usług oparte o zbieranie w czasie rzeczywistym danych z sensorów zainstalowanych przy pracującym robocie. W związku z tym eksperci przewidują szybki wzrost rozwiązań analitycznych w chmurze, w których porównuje się dane pochodzące z dwóch robotów tego samego typu, pracujących obok siebie lub w różnych lokalizacjach.

Nowością będzie, rozważane już przez niektórych producentów, oferowanie robotów w leasing, co przyspieszyłoby automatyzację małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z wiodących trendów dla tego segmentu rynku jest upraszczanie – roboty powinny być łatwe w użyciu i integracji. Jest to szczególnie ważne dla tych firm, które nie zatrudniają inżynierów specjalizujących się w automatyzacji produkcji.

Źródło: © IFR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 26 2018 11:55 V11.1.1-2