reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Energa Przemysł elektroniczny | 03 października 2017

Energa inwestuje w inteligentną sieć

Energa-Operator pozyskała ponad 166 mln PLN na inwestycje związane z wdrażaniem projektu inteligentnej sieci elektroenergetycznej.
W piątek, 29 września br. zarząd Energa-Operator SA podpisał z ministrem energii umowę o dofinansowaniu projektu „Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci w celu aktywizacji odbiorców dla poprawy efektywności użytkowania energii oraz efektywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym dla poprawy bezpieczeństwa dostaw. Wdrożenie podstawowe w obszarze Energa-Operator SA”. Całkowity koszt projektu wynosi 240,588 mln zł. Pozyskane na realizację środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ).

Projekt dotyczy przebudowy sieci elektroenergetycznych - zainstalowania inteligentnego systemu opomiarowania i automatyzację sieci według standardów Smart Gird. Realizowany będzie na całym obszarze działania operatora. Celem projektu jest poprawa efektywności oraz zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności dystrybucji energii elektrycznej poprzez skrócenie czasu trwania przerw w dostawie energii elektrycznej w sytuacjach planowanego lub awaryjnego wyłączenia zasilania na sieci średniego napięcia (SN). Istotną częścią projektu jest także budowa inteligentnych systemów magazynowania energii przeznaczonych do stabilizacji pracy systemu dystrybucyjnego.

- Dbamy o rozwój naszej grupy kapitałowej, o nowoczesność infrastruktury energetycznej mającej na celu skok jakościowy usług, poprawę efektywności, a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostarczania energii naszym klientom – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA. – Ostatnia nawałnica była niezwykle dotkliwa w skutkach, także w energetyce. Nasze projekty, realizowane w Grupie Energa, mają na względzie zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych zmniejszających awaryjność przesyłu energii, także w sytuacjach kryzysowych. Przebudujemy sieci elektroenergetyczne poprzez zainstalowanie inteligentnego systemu opomiarowania i automatyzację sieci według standardów Smart Gird. Mamy dobre projekty, potencjał oraz doświadczoną kadrę i na te cele pozyskujemy środki finansowe.

- Przebudowa sieci do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego systemu opomiarowania i automatyzację sieci poprawi jej efektywność użytkowania. Przełoży się to na niższe zapotrzebowanie na energię konieczną na pokrycie strat. Projekt zgodny jest z tzw. pakietem klimatycznym. W efekcie modernizacji sieci planowane jest osiągnięcie pozytywnych wskaźników oddziaływania na środowisko – informuje spółka w komunikacie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1