reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© adam121 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 września 2017

Sonel: przychody w górę, a zyski z dół

W pierwszej części 2017 roku skonsolidowane przychody spółki wzrosły r/r o 5% do 41,7 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 2,3 mln zł, a zysk netto 1,4 mln zł. Rok wcześniej był to odpowiednio 5,97 mln zł i 5,9 mln zł.
Wpływ na niższą rentowność miały wysokie nakłady na rozwój oferty połączone z aktywnością handlową oraz rosnące koszty wynagrodzeń.

Jednym z najistotniejszych czynników rozwoju Sonela jest utrzymanie odpowiedniego poziomu współpracy z Grupą Lincoln. W minionym półroczu był to kluczowy kontrahent, który odpowiadał za 15,9 mln zł sprzedaży (38% ogólnych przychodów). Rok wcześniej było to 13,9 mln zł (35%).

- Wysoki poziom zleceń usługowych, realizowanych nawet bez znaczącej marży, powoduje pełniejsze wykorzystanie mocy produkcyjnych i rozwój efektu skali produkcji. W 2017 roku zarząd spółki wciąż stawia na rozwój eksportu. Utrzymanie silnego rozwoju sprzedaży zagranicznej jest priorytetem od 2016 roku i pozostanie nim w latach kolejnych. Połączenie stabilnego rozwoju sprzedaży krajowej z utrzymaniem wysokiego poziomu sprzedaży usług montażu oraz stały rozwój sprzedaży zagranicznej to kluczowe czynniki rozwoju firmy – czytamy w raporcie półrocznym.

Po pierwszym półroczu z eksportu pochodziło 51% sprzedaży. Spółka stara się zaistnieć na rynku Stanów Zjednoczonych. Sonel chce tam sprzedawać głównie produkty do pomiaru jakości energii.

- Intensywnie pracujemy nad wejściem na rynek Stanów Zjednoczonych. Dostosowanie naszych produktów do oczekiwań odbiorców amerykańskich i proces certyfikacji wymagają czasu. Oceniamy, że prace przygotowawcze powinny potrwać do końca tego roku. To duży rynek i docelowo powinien mieć istotny udział w strukturze naszego eksportu - mówił w sierpniu na łamach Akcjonariat.pl Krzysztof Wieczorkowski, prezes Sonela.

W tegorocznych planach inwestycyjnych założono wydatki na poziomie około 8 mln zł. Znaczną część tej sumy pochłoną nakłady na prace badawczo-rozwojowe nakierowane na wprowadzenie do oferty nowych produktów oraz wydatki związane z wejściem na rynek amerykański. W minionym półroczu kontynuowane były prace nad 11 typami nowych wyrobów, a zakończono i wdrożono do sprzedaży 3 nowe produkty. Wdrożono też pierwsze produkty na rynek USA. W tym półroczu do sprzedaży trafi 6 nowych wyrobów.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2