reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayGeralt Technologie | 14 września 2017

Technologie pamięciowe – potężny krok w rozwoju pamięci Flash

Samsung Electronics zdaje się potwierdzać swoją pozycję na rynku pamięciowym. Prezentowane technologie, takie jak V-NAND, mogą stanowić (nie tak odległą) przyszłość w rozwiązaniach nie tylko serwerowych. Mowa tu o ogromnym kroku zarówno w pojemności, jak i wydajności.

Samsung Electronics, światowy lider technologii pamięciowych, zaprezentował swoje nowe rozwiązania pamięciowe: V-NAND („Vertical NAND”). Ma to być technologia odpowiadająca na wymagania, które stawiać będą systemy gromadzenia i przetwarzania danych przyszłej generacji.
„Nasza nowa, wysoce zaawansowana technologia V-NAND ma oferować wyraźny wzrost wydajności w przetwarzaniu danych, jednocześnie zapewniając świetną skalowalność systemu z bardzo małymi opóźnieniami w dostępie do danych, co stanowić ma bardzo ważny parametr dla rozwiązań chmurowych.” - mówi Gyoyoung Jin, głowa wydziału pamięci, w Samsung Electronics.
Potrzeby te wynikać mają z rosnącego zainteresowania nowoczesnymi technologiami, związanymi z przetwarzaniem dużych ilości danych w czasie rzeczywistym. Mowa tu o systemach wykorzystujących np. technologię IoT lub algorytmy sztucznej inteligencji (AI). W takich zastosowaniach, rola pamięci Flash staje się coraz istotniejsza. Ważnym parametrem systemów jest bowiem bardzo szybki dostęp do informacji zgromadzonych w pamięci systemu, na potrzeby analizy w czasie rzeczywistym.

Samsung zwiastuje nadejście ery pamięci V-NAND 1 Tb

Samsung ogłosił, że już w przyszłym roku możliwe będzie wprowadzenie na rynek układów scalonych (chipów), których pojemność sięgać ma 1 Tb. To ogromna pojemność. Planuje również, że w tym samym momencie na rynek mogą trafić gotowe moduły pamięciowe, oparte na szesnastu takich chipach. Ma to dać w efekcie pamięć o pojemności 2 TB. Można się więc spodziewać sporego kroku w rozwoju technologii pamięciowych.

SSD klasy NGSFF

Samsung już niedługo ma rozpocząć wydawanie próbek swoich najnowszych modułów SSD klasy NGSFF („Next Generation Small Form Factor”) o pojemności 16 TB. Dyski te dedykowane są dla rozwiązań serwerowych (serwery Rack 1U). Samsung obiecuje znaczny wzrost nie tylko pojemności, ale też wyraźną poprawę IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę), co świetnie ma wpłynąć na wydajność serwera i całego systemu. Moduły te mają mieć wymiary 30.5 mm x 110 mm x 4.38 mm i zastąpić mają dyski M.2. Pojemność systemu ma tym samym wzrosnąć nawet 4-krotnie. Samsung jako przykład podaje serwer, w którym umieszczono 36 takich dysków 16 TB NGSFF SSD, co w efekcie dało pojemność 576 TB. Jeśli chodzi o IOPS, referencyjny serwer oferować ma wydajność na poziomie 10 miliona IOPS, co potroi wydajność w tej kwestii, w porównaniu do serwera wyposażonego w klasyczne 2.5 calowe dyski SSD.

Z-SSD – super szybkość

Warte uwagi są także rozwiązania oparte na technologii Z-SSD. Dyski takie, jak np. SZ985, stworzone są z myślą o bardzo osiąganiu jak najlepszych wyników jeśli chodzi o prędkość odczytu. Stworzone z myślą o systemach big-data i klasy enterprise. Czas opóźnienia przy odczycie, w przypadku tego dysku i technologii to zaledwie 15 ms. Oznacza to nawet 7-krotny wzrost prędkości odczytu, w porównaniu do klasycznych rozwiązań NVMe SSD. Na poziomie aplikacyjnym różnica ta wydaje się być jeszcze większa i, jak zapewnia Samsung, nawet 12-krotna.

Technologia kluczowania SSD

Bardzo obiecującą technologię, którą opracowuje Samsung jest „Proprietary Key Value SSD Technology”. Obecnie, aby zapisać dane, systemy wbudowane w dyski SSD dzielą dane na mniejsze porcje – bloki. Każdy z tych bloków wymaga angażowania procesów i zasobów: LBA i PBA. Technologia kluczowania Samsunga ma umożliwiać przechowywania zróżnicowanych danych bez dzielenia ich na bloki (fragmenty) danych. Zamiast tego dane będą przechowywane w wydzielonych sektorach i przypisywane będą do nich określone klucze, niezależnie od ich rozmiaru. Dzięki kluczom możliwe będzie bezpośrednie adresowanie do konkretnych danych, co ma zwiększyć wydajność, zwłaszcza w przypadku skalowania. Mówiąc krótko, dzięki tej technologii możliwe będzie znaczne obniżenie ilości kroków, jakie wykonać musi kontroler SSD, co z kolei zaowocować ma szybszym dostępem do danych (i sprawniejszym ich zapisywaniu).
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-2