reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayGeralt Technologie | 14 września 2017

Technologie pamięciowe – potężny krok w rozwoju pamięci Flash

Samsung Electronics zdaje się potwierdzać swoją pozycję na rynku pamięciowym. Prezentowane technologie, takie jak V-NAND, mogą stanowić (nie tak odległą) przyszłość w rozwiązaniach nie tylko serwerowych. Mowa tu o ogromnym kroku zarówno w pojemności, jak i wydajności.
Samsung Electronics, światowy lider technologii pamięciowych, zaprezentował swoje nowe rozwiązania pamięciowe: V-NAND („Vertical NAND”). Ma to być technologia odpowiadająca na wymagania, które stawiać będą systemy gromadzenia i przetwarzania danych przyszłej generacji.

„Nasza nowa, wysoce zaawansowana technologia V-NAND ma oferować wyraźny wzrost wydajności w przetwarzaniu danych, jednocześnie zapewniając świetną skalowalność systemu z bardzo małymi opóźnieniami w dostępie do danych, co stanowić ma bardzo ważny parametr dla rozwiązań chmurowych.” - mówi Gyoyoung Jin, głowa wydziału pamięci, w Samsung Electronics.
Potrzeby te wynikać mają z rosnącego zainteresowania nowoczesnymi technologiami, związanymi z przetwarzaniem dużych ilości danych w czasie rzeczywistym. Mowa tu o systemach wykorzystujących np. technologię IoT lub algorytmy sztucznej inteligencji (AI). W takich zastosowaniach, rola pamięci Flash staje się coraz istotniejsza. Ważnym parametrem systemów jest bowiem bardzo szybki dostęp do informacji zgromadzonych w pamięci systemu, na potrzeby analizy w czasie rzeczywistym.

Samsung zwiastuje nadejście ery pamięci V-NAND 1 Tb


Samsung ogłosił, że już w przyszłym roku możliwe będzie wprowadzenie na rynek układów scalonych (chipów), których pojemność sięgać ma 1 Tb. To ogromna pojemność. Planuje również, że w tym samym momencie na rynek mogą trafić gotowe moduły pamięciowe, oparte na szesnastu takich chipach. Ma to dać w efekcie pamięć o pojemności 2 TB. Można się więc spodziewać sporego kroku w rozwoju technologii pamięciowych.

SSD klasy NGSFF


Samsung już niedługo ma rozpocząć wydawanie próbek swoich najnowszych modułów SSD klasy NGSFF („Next Generation Small Form Factor”) o pojemności 16 TB. Dyski te dedykowane są dla rozwiązań serwerowych (serwery Rack 1U). Samsung obiecuje znaczny wzrost nie tylko pojemności, ale też wyraźną poprawę IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę), co świetnie ma wpłynąć na wydajność serwera i całego systemu.

Moduły te mają mieć wymiary 30.5 mm x 110 mm x 4.38 mm i zastąpić mają dyski M.2. Pojemność systemu ma tym samym wzrosnąć nawet 4-krotnie. Samsung jako przykład podaje serwer, w którym umieszczono 36 takich dysków 16 TB NGSFF SSD, co w efekcie dało pojemność 576 TB. Jeśli chodzi o IOPS, referencyjny serwer oferować ma wydajność na poziomie 10 miliona IOPS, co potroi wydajność w tej kwestii, w porównaniu do serwera wyposażonego w klasyczne 2.5 calowe dyski SSD.

Z-SSD – super szybkość


Warte uwagi są także rozwiązania oparte na technologii Z-SSD. Dyski takie, jak np. SZ985, stworzone są z myślą o bardzo osiąganiu jak najlepszych wyników jeśli chodzi o prędkość odczytu. Stworzone z myślą o systemach big-data i klasy enterprise.

Czas opóźnienia przy odczycie, w przypadku tego dysku i technologii to zaledwie 15 ms. Oznacza to nawet 7-krotny wzrost prędkości odczytu, w porównaniu do klasycznych rozwiązań NVMe SSD. Na poziomie aplikacyjnym różnica ta wydaje się być jeszcze większa i, jak zapewnia Samsung, nawet 12-krotna.

Technologia kluczowania SSD


Bardzo obiecującą technologię, którą opracowuje Samsung jest „Proprietary Key Value SSD Technology”. Obecnie, aby zapisać dane, systemy wbudowane w dyski SSD dzielą dane na mniejsze porcje – bloki. Każdy z tych bloków wymaga angażowania procesów i zasobów: LBA i PBA.

Technologia kluczowania Samsunga ma umożliwiać przechowywania zróżnicowanych danych bez dzielenia ich na bloki (fragmenty) danych. Zamiast tego dane będą przechowywane w wydzielonych sektorach i przypisywane będą do nich określone klucze, niezależnie od ich rozmiaru. Dzięki kluczom możliwe będzie bezpośrednie adresowanie do konkretnych danych, co ma zwiększyć wydajność, zwłaszcza w przypadku skalowania. Mówiąc krótko, dzięki tej technologii możliwe będzie znaczne obniżenie ilości kroków, jakie wykonać musi kontroler SSD, co z kolei zaowocować ma szybszym dostępem do danych (i sprawniejszym ich zapisywaniu).

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1