reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 08 września 2017

Nauczyć robo-dłoń elastyczności

Gumowy wężyk, gąbkę, kabelek czy cienkie tekturowe pudełko chwyta się nieco inaczej niż obiekty, które nie uginają się pod wpływem dotyku. Badacze z Poznania uczą robota rozpoznawać obiekty elastyczne i sprawnie się z nimi obchodzić.
Na co dzień nawet się nad tym nie zastanawiamy, ale trochę inaczej chwytamy przedmioty, które zmieniają kształt pod wpływem dotyku, a inaczej takie, które są twarde. - A roboty jeszcze nie do końca wiedzą, jak odróżniać obiekty elastyczne od nieelastycznych - powiedział w rozmowie z PAP dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej. Badacz wraz z zespołem pracuje nad mechaniczną dłonią, która będzie w stanie chwytać obiekty elastyczne.

Naukowcy chcieliby, aby ich rozwiązanie przydało się w mechatronice - np. do montowania urządzeń elektronicznych, w których są przewody, uszczelki. Spodziewają się też, że takie rozwiązanie przyda się i w medycynie, np. do pakowania - w sterylnych warunkach - elastycznych elementów, np. wężyków.

Dr Walas zaznaczył, że człowiek jedynie patrząc na obiekt jest w stanie zgadnąć, co stanie się z obiektem pod wpływem dotyku. Dlaczego roboty miałyby w takim zadaniu pozostać w tyle? Jego zespół chce wypracować algorytmy, które też odróżnią elementy elastyczne od nieelastycznych, analizując dane z kamer.

Badacze z Poznania chcą jednak opracować nie tylko sam program do obsługi manipulatora, ale i całą sztuczną rękę. - Prototyp jest na ukończeniu. Nasza sztuczna ręka będzie miała pięć palców. Ma przypominać rękę ludzką - opowiada dr Walas.

Naukowcy w pracy chcą wykorzystywać algorytmy uczące. Dłoń robota metodą prób i błędów będzie więc podnosić obiekty o różnych właściwościach. Dzięki temu sprawniej będzie przewidywać, jak się z nimi obchodzić.

Prace nad mechaniczną dłonią realizowane są w ramach projektu LIDER narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt trwać ma trzy lata.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1