reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuryz dreamstime.com Nauka | 28 lipca 2017

Akustycy z AGH współpracują przy projekcie ESA

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pracują nad ograniczeniem destrukcyjnego działania fali dźwiękowej powstającej w czasie startu rakiety. Opracowanie odpowiedniej konstrukcji obudowy filtra pozwoli ochronić wrażliwą aparaturę badawczą.
Badacze z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) realizują swoje prace w ramach międzynarodowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej ATHENA. Ze strony AGH prace koordynuje prof. Tadeusz Kamisiński. Głównym celem projektu jest umieszczenie na orbicie nowej generacji teleskopu rentgenowskiego w 2028 roku. W pracach uczestniczą naukowcy z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Zadaniem naukowców z AGH jest przede wszystkim zminimalizowanie ciśnienia akustycznego powstającego przy starcie rakiety. Akustycy opracowują osłonę, która ochroni najbardziej wrażliwy element, jakim jest filtr zamontowany w teleskopie rentgenowskim.

Spotkania grup badawczych pracujących nad poszczególnymi zagadnieniami odbywają się cyklicznie w ośrodkach naukowych biorących udział w programie. W minionym tygodniu w Laboratorium Akustyki Technicznej AGH prowadzone były testy dla różnych konfiguracji obudowy filtra przy stopniowo zwiększanym poziomie ciśnienia akustycznego. Oprócz polskich uczonych z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, w badaniach brali udział również naukowcy z Niemiec i Włoch. Badania polegały na sprawdzeniu wpływu hałasu generowanego podczas startu rakiety na jeden z elementów teleskopu rentgenowskiego. Obudowę z filtrem poddano działaniu ciśnienia akustycznego w komorze pogłosowej, gdzie z użyciem specjalnych zestawów głośnikowych uzyskano poziom hałasu o wartości 142 dB. Podczas prowadzonych testów filtr nie został uszkodzony, co oznacza, że spełnia zakładane wymagania. Kolejnym krokiem będą badania prowadzone w kierunku redukcji masy filtra i udoskonalania obudowy mocującej i osłaniającej ten delikatny element.

Źródło: AGH

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1