reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 13 lipca 2017

Fotowoltaika w Polsce - przeważają mikroinstalacje

Jak możemy się dowiedzieć z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, na koniec 2016 roku moc skumulowana w polskich instalacjach fotowoltaicznych wyniosła niemal 163 MWp.
Zmianie uległa struktura mocy, gdyż moc skumulowana w mikroinstalacjach przewyższyła moc skumulowaną w małych i dużych instalacjach OZE. Pośród mikroinstalacji fotowoltaika jest dominującym źródłem wytwórczym (niemal 99% mocy wszystkich mikroinstalacji), jednakże w przypadku małych i dużych instalacji OZE dominują farmy wiatrowe (81%); w tym wypadku fotowoltaika to nadal zaledwie ok. 1,5%. Szacunki wskazują że instalacje PV pozwalają na produkcję energii elektrycznej w wysokości ok. 161 GWh rocznie, z czego niemal ok. 95 GWh pochodzi z mikroinstalacji PV.


© PolskaPV


Moc zainstalowana w elektrowniach PV w latach 2010-2016

Moc zainstalowana w polskich elektrowniach fotowoltaicznych osiągnęła pod koniec roku 2016 pułap niemal 75 MWp, z czego ponad 90% to moc przyłączona w mikroinstalacjach. Duży przyrost mocy w segmencie mikroinstalacji można łączyć ze stabilizacją sytuacji prawnej w zakresie systemu wsparcia dla prosumentów, sposobu rozliczeń z OSD oraz uruchomieniu środków finansowych NFOŚiGW. Inwestorzy wstrzymujący się z decyzją o przyłączeniu mikroinstalacji z racji niepewności w kwestii działania programu Prosument oraz zaistnienia taryf gwarantowanych dostali jasny sygnał, iż powyższe rozwiązania nie będą praktykowane.

W roku 2016 średni koszt budowy 1 MWp instalacji fotowoltaicznej spadła do 4,2 mln zł netto, czyli o ok. 0,25 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Na spadek cen ma wpływ rozwój technologii, coraz szersza dostępność oraz konkurencyjność urządzeń a także firm wykonawczych. Warto wspomnieć, iż wciąż czynnikiem decydującym o wygranej w większości przetargów na budowę instalacji fotowoltaicznej jest cena.

Mikroinstalacje i konsumenci

Na pewno ważnym czynnikiem dla rozwoju technologii fotowoltaicznych w Polsce jest wprowadzenie instalacji do swojej oferty przez międzynarodowego giganta - Ikea. Jak donosi portal Świat OZE - program realizowany jest w ścisłej współpracy z firmą GEO Solar, partnerem IKEA w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Działania szwedzkiego przedsiębiorstwa bez wątpienia znajdą bezpośrednie przełożenie na rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych.

-Od lat staramy się przybliżać naszym klientom ideę zrównoważonego życia i oszczędzania zasobów naturalnych. Dbamy o to, aby proekologiczne rozwiązania z oferty IKEA były proste w obsłudze i za sprawą niskiej ceny – dostępne dla wielu osób. Podobne wyzwanie postawiliśmy sobie w kwestii fotowoltaiki. Oferta IKEA. Energia Słoneczna dla Domu to nieskomplikowana procedura zakupu, wsparcie na każdym etapie procesu i duża konkurencyjność cenowa – komentuje dla portalu Świat OZE Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.


Źródło: PolskaPV, Świat OZE

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 24 2018 23:28 V9.4.0-1