reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 13 lipca 2017

Fotowoltaika w Polsce - przeważają mikroinstalacje

Jak możemy się dowiedzieć z raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, na koniec 2016 roku moc skumulowana w polskich instalacjach fotowoltaicznych wyniosła niemal 163 MWp.

Zmianie uległa struktura mocy, gdyż moc skumulowana w mikroinstalacjach przewyższyła moc skumulowaną w małych i dużych instalacjach OZE. Pośród mikroinstalacji fotowoltaika jest dominującym źródłem wytwórczym (niemal 99% mocy wszystkich mikroinstalacji), jednakże w przypadku małych i dużych instalacji OZE dominują farmy wiatrowe (81%); w tym wypadku fotowoltaika to nadal zaledwie ok. 1,5%. Szacunki wskazują że instalacje PV pozwalają na produkcję energii elektrycznej w wysokości ok. 161 GWh rocznie, z czego niemal ok. 95 GWh pochodzi z mikroinstalacji PV. © PolskaPV

Moc zainstalowana w elektrowniach PV w latach 2010-2016

Moc zainstalowana w polskich elektrowniach fotowoltaicznych osiągnęła pod koniec roku 2016 pułap niemal 75 MWp, z czego ponad 90% to moc przyłączona w mikroinstalacjach. Duży przyrost mocy w segmencie mikroinstalacji można łączyć ze stabilizacją sytuacji prawnej w zakresie systemu wsparcia dla prosumentów, sposobu rozliczeń z OSD oraz uruchomieniu środków finansowych NFOŚiGW. Inwestorzy wstrzymujący się z decyzją o przyłączeniu mikroinstalacji z racji niepewności w kwestii działania programu Prosument oraz zaistnienia taryf gwarantowanych dostali jasny sygnał, iż powyższe rozwiązania nie będą praktykowane. W roku 2016 średni koszt budowy 1 MWp instalacji fotowoltaicznej spadła do 4,2 mln zł netto, czyli o ok. 0,25 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Na spadek cen ma wpływ rozwój technologii, coraz szersza dostępność oraz konkurencyjność urządzeń a także firm wykonawczych. Warto wspomnieć, iż wciąż czynnikiem decydującym o wygranej w większości przetargów na budowę instalacji fotowoltaicznej jest cena.

Mikroinstalacje i konsumenci

Na pewno ważnym czynnikiem dla rozwoju technologii fotowoltaicznych w Polsce jest wprowadzenie instalacji do swojej oferty przez międzynarodowego giganta - Ikea. Jak donosi portal Świat OZE - program realizowany jest w ścisłej współpracy z firmą GEO Solar, partnerem IKEA w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Działania szwedzkiego przedsiębiorstwa bez wątpienia znajdą bezpośrednie przełożenie na rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych. -Od lat staramy się przybliżać naszym klientom ideę zrównoważonego życia i oszczędzania zasobów naturalnych. Dbamy o to, aby proekologiczne rozwiązania z oferty IKEA były proste w obsłudze i za sprawą niskiej ceny – dostępne dla wielu osób. Podobne wyzwanie postawiliśmy sobie w kwestii fotowoltaiki. Oferta IKEA. Energia Słoneczna dla Domu to nieskomplikowana procedura zakupu, wsparcie na każdym etapie procesu i duża konkurencyjność cenowa – komentuje dla portalu Świat OZE Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.
Źródło: PolskaPV, Świat OZE
reklama
August 05 2020 00:04 V18.8.2-1