© Pixabay
Przemysł elektroniczny | 10 lipca 2017
Trwają poszukiwania kosmicznych specjalistów
Creotech Instruments we wrześniu rozpoczyna zakrojony na dużą skalę projekt budowy platformy HyperSat. Firma będzie zatrudniać.
Na początku czerwca spółka Creotech Instruments SA uzyskała decyzję o finansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju budowy polskiej platformy satelitarnej HyperSat. Firma otrzymała właśnie ostatnie zgody korporacyjne potrzebne do rozpoczęcia tak dużego i ambitnego projektu. Prace nad budową platformy w ramach projektu Renesans rozpoczną się 1 września i potrwają 3 lata. W związku z projektem, spółka prowadzi zakrojoną na szeroką skalę rekrutację pracowników.
- Poszukujemy ludzi z doświadczeniem inżynieryjnym związanym z kosmosem: mechatroników, elektroników i programistów. Chcemy zatrudnić także specjalistów od tworzenia dokumentacji technicznej i standardów ECSS - mówi dr Marcin Stolarski, szef B&R w projekcie Renesans. – Brak „kosmicznego” doświadczenia nie jest przeszkodą. Mamy świadomość, że w krajowy rezerwuar ekspertów doświadczonych w realizacji projektów kosmicznych jest ograniczony. Chcemy więc postawić na ambitnych kandydatów, którzy dysponują potencjałem niezbędnym do szybkiego rozwoju swoich kompetencji, którzy gotowi będą wspólnie z nami zrobić coś, czego nikt wcześniej w Polsce nie robił.
Projekt Renesans, którego celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji innowacyjnej platformy satelitarnej HyperSat to nie tylko kamień milowy w rozwoju spółki, ale także przełomowy moment dla całego sektora kosmicznego w naszym kraju. Seryjna produkcja satelitów, opartych na rozwijanej przez Creotech platformie, z których skorzystać będą mogli zarówno nabywcy krajowi, jak i zagraniczni, może rozpocząć się już w 2020 roku i pozwoli spółce wejść do kosmicznej ekstraklasy.
HyperSat będzie platformą modułową, o szerokim zastosowaniu i wielkim potencjale. Koncepcja oraz model innowacyjnego mikrosatelity w skali 1:1 zostały zaprezentowane opinii publicznej w maju. Platforma, zaopatrzona w specjalistyczne instrumenty, pozwoli realizować szerokie spektrum misji kosmicznych, o różnym przeznaczeniu – od radiowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe.
– Naszym celem jest uruchomienie fabryki satelitów – zapowiada dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. – Nasza platforma będzie oczywiście przystosowana do produkcji pojedynczych instrumentów, o konkretnym zastosowaniu, ale największy potencjał HyperSat drzemie w produkcji większych serii urządzeń projektowanych z myślą o pracy w satelitarnych konstelacjach. Przemysł kosmiczny idzie właśnie w tym kierunku i widzimy w tym bezprecedensową szansę na rozwój i ugruntowanie pozycji Creotech, już nawet nie na naszym, europejskim podwórku, ale w skali globalnej.
Platforma współpracy - Budowa kosmicznego sojuszu
Zainteresowane udziałem w projekcie są m.in. Politechnika Warszawska oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Chętne do współpracy są także krajowe firmy, które specjalizują się w różnych komponentach dla przemysłu kosmicznego. Creotech zachęca kolejne firmy do włączenia się w projekt platformy HyperSat. – HyperSat będzie systemem otwartym. Platforma będzie kompatybilna z najpopularniejszymi modułami użytkowymi wykorzystywanymi w satelitach klasy piko i nano, ale przede wszystkim będzie w stanie współpracować z większymi instrumentami – zwraca uwagę dr Marcin Stolarski. – Stwarza to szansę dla innych kosmicznych graczy działających w naszym kraju. Chcemy, żeby ten projekt mógł przyczynić się nie tylko do rozwoju naszej firmy, ale stanowił także impuls rozwojowy dla całego krajowego sektora kosmicznego i szerzej – polskiej branży innowacyjnej – dodaje Stolarski.
Planowany przez Creotech produkt składać się będzie z wymiennych modułów funkcjonalnych. W najmniejszej konfiguracji satelita będzie miał wymiary 30x30x10 cm i wagę 10 kg. System może być rozbudowywany do rozmiaru maksymalnego 30x30x60 cm i wagi 60 kg poprzez dołożenie kolejnych modułów bądź instrumentów. W ramach planowanego przez Creotech projektu zostanie opracowany i przygotowany do integracji szereg podsystemów satelity, m.in: konstrukcja nośna zdolna wytrzymać przeciążenia spowodowane lotem rakiety oraz umożliwiająca montaż standaryzowanych modułów, system separacji satelity od rakiety, komputer pokładowy, system zasilania i bateria pokładowa, system paneli fotowoltaicznych, moduły łączności radiowej i anteny.
Creotech stworzy także laboratoryjną wersję stacji naziemnej na potrzeby testów systemów radiowych oraz wdroży system o nazwie HyperSat BUS, czyli innowacyjną magistralę satelity pozwalającą na zasilanie poszczególnych komponentów platformy i przesyłanie danych pomiędzy nimi.
Scanfil publikuje wyniki za 2018
Skandynawski dostawca usług EMS z pewnością może zaliczyć rok 2018 do udanych.
Koniec marzeń w Nano Carbon
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, główni udziałowcy (PGZ i KGHM), chcieliby zlikwidować spółkę, a prokuratura bada jej działalność pod kątem niegospodarności.
Miloo Lighting w IQRF Alliance
Podkrakowski producent oświetlenia LED poinformował o przystąpieniu do aliansu IQRF.
Słaby rok dla MODE
Gdański producent urządzeń do prezentacji 360° odnotował w roku 2018 znaczne straty.
EL-CAB z nowym prezesem zarządu
EL-CAB Sp. z o.o. ma nowego Prezesa. Został nim dr inż. Paweł Kaczalski zastępując tym...
OSRAM Licht AG potwierdza pogłoski
OSRAM Licht AG oficjalnie potwierdza pogłoski, iż fundusze Bain Capital oraz Carlyle Group...
KP Labs buduje centrum rozwoju elektroniki
Spółka KP Labs buduje na terenie Nowych Gliwic Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) w...
Wyniki LUG SA w IV kwartale 2018
Na słabszych wynikach spółki zaważyła konieczność realizacji kontraktu z ujemną marżą.
Ente autoryzowanym dealerem Irma Matrix
ENTE zostało autoryzowanym dealerem inteligentnych czujników ruchu IRMA Matrix w...
APS Energia ogłosiła strategię
Opublikowana dziś strategia firmy zakłada przede wszystkim rozwój nowych grup...
Revathi Advaithi nowym CEO firmy Flex
11 lutego 2019 roku, firma Flex ogłosiła, że rolę prezesa firmy (Chief Executive Officer-CEO)...
Elastyczne, skalowalne i ekonomiczne przesyłanie sygnałów 4K
Odpowiedzią na zapotrzebowanie na coraz większe ilości informacji...
Silvair ma kontrakt z Zumtobel
Silvair podpisała umowy z międzynarodowym dostawcą całościowych i profesjonalnych...
Biorezonans chce na giełdę
Spółka Madect, która odpowiada za produkcję i dystrybucję urządzeń do przeprowadzania...
Nowy prezes Jabila w Kwidzynie
Tibor Czako od początku lutego nie jest już prezesem kwidzyńskiego zakładu Jabila.
Duży kontrakt DGT dla Energii
Pod koniec ubiegłego roku DGT zakończyła dostawę 21 000 szt. Zestawów Koncentratorowo...
Owocna współpraca Riverdi i Elmatica
Ścisła współpraca pomiędzy polskim producentem wyświetlaczy Riverdi oraz...
Nowa runda wsparcia dla sektora kosmicznego
Nawet 60 firm może dostać dofinansowanie i wsparcie merytoryczne w ramach...
WH Technologies zwiększa moce produkcyjne
WH Technologies rozbudowało zakład w Prabutach i otwiera oddział produkcyjny w...
Fizycy odkrywają kolejne możliwości zapisu informacji
Nową metodę zapisu informacji, która pozwoli efektywniej niż do tej pory wykorzystywać światło...
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Most Read
Załaduj więcej newsów