© Bosch
Przemysł elektroniczny |
Bosch buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie
Koncern Bosch kontynuuje duże inwestycje w Niemczech i właśnie ogłosił plany otwarcia nowej fabryki układów scalonych w Dreźnie. Całkowita kwota inwestycji wyniesie około 1 mld EUR.
W odpowiedzi na rosnący popyt w segmencie mobilności oraz Internetu rzeczy nowa fabryka ma produkować półprzewodniki w technologii 300 mm. Budowa zaawansowanego technologicznie zakładu ma potrwać do końca 2019 roku. Po zakończeniu fazy rozruchu produkcja rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec 2021 roku.
– Planowana produkcja półprzewodników to największy jednostkowy projekt inwestycyjny w ponad 130-letniej historii koncernu Bosch – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. W Dreźnie ma powstać do 700 nowych miejsc pracy. – Półprzewodniki są najważniejszymi elementami wszystkich układów elektronicznych. Ich obszary zastosowań ulegają rozszerzeniu w miarę postępu integracji z internetem oraz automatyzacji. Dzięki rozszerzeniu mocy produkcyjnych w dziedzinie półprzewodników umocnimy naszą pozycję rynkową oraz konkurencyjność – powiedział Denner. Według badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers globalny rynek półprzewodników zwiększy się tylko w 2019 roku o ponad 5%. Szczególnie silny wzrost odnotują segmenty mobilności oraz internetu rzeczy.
Inwestycja w zaawansowanych technologicznie Niemczech
– Popieramy decyzję Boscha o zaangażowaniu w Saksonii. Umocnienie kompetencji w produkcji półprzewodników w Niemczech, a tym samym w Europie, to inwestycja w ważną technologię przyszłości oraz istotny krok dla utrzymania i umacniania konkurencyjności Niemiec, jako ośrodka przemysłowego – BMWi zamierza, pod warunkiem uzyskania pozwolenia od Komisji Europejskiej, wesprzeć finansowo budowę i rozruch nowej fabryki półprzewodników w Dreźnie – mówi Brigitte Zypries, kierująca niemieckim ministerstwem gospodarki i energii (BMWi).
– Saksonia oferuje sprzyjające warunki dla dalszej rozbudowy naszych kompetencji w produkcji półprzewodników – powiedział dr Dirk Hoheisel, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Drezno słynie z unikalnego w skali Europy zrzeszenia firm działających w obszarze mikroelektroniki, zwanego „Silicon Saxony“, które obejmuje firmy dostarczające produkty i usługi, producentów zastosowań, a także uniwersytety dysponujące odpowiednią wiedzą technologiczną. Ponadto dzięki inicjatywie „Digital Hub Initiative“ niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii Drezno ma stać się ekosystemem dla internetu rzeczy. Bosch planuje ścisłą współpracę z lokalnymi firmami działającymi w branży półprzewodników, co ma na celu umocnienie na gospodarczej mapie świata nie tylko pozycji Niemiec, lecz także Europy.
Efekt skali dzięki technologii 300 mm
Półprzewodniki to technologia o kluczowym znaczeniu we współczesnym świecie, szczególnie wobec postępu integracji z internetem, elektryfikacji i automatyzacji w dziedzinach takich jak przemysł, mobilność oraz Smart Home. Proces produkcji półprzewodnikowych układów scalonych bazuje na okrągłych płytkach krzemowych nazywanych waflami. Im większa średnica wafli, tym więcej układów scalonych można wyprodukować w jednym cyklu technologicznym. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie efektów skali. Są one kluczowe dla zaspokojenia popytu na półprzewodniki, który stale rośnie, np. dzięki zintegrowanej mobilności oraz zastosowaniom w obszarach Smart Home i Smart City.
Bosch produkuje układy scalone półprzewodnikowe od ponad 45 lat i w różnych wersjach, przede wszystkim jako układy zaprojektowane do realizacji określonych zadań, półprzewodnikowe elementy mocy oraz czujniki mikromechaniczne (MEMS). Układy ASIC produkcji Bosch są stosowane w pojazdach od roku 1970. Są one zaprojektowane pod kątem określonych zadań i odpowiadają przykładowo za zadziałanie systemu poduszki powietrznej. W 2016 roku w każdym nowo wyprodukowanym samochodzie znajdowało się średnio w 9 układów scalonych Bosch.
Bosch jest pionierem i wiodącym na świecie producentem czujników MEMS. Przed ponad 20 laty koncern samodzielnie opracował metodę produkcji elementów półprzewodnikowych. W fabryce układów scalonych w Reutlingen Bosch produkuje każdego dnia ok. 1,5 mln układów scalonych ASIC oraz 4 mln czujników MEMS w technologii 150 i 200 mm. Od roku 1995 przedsiębiorstwo wyprodukowało już ponad 8 mln czujników MEMS. 75% czujników MEMS produkowanych przez Bosch znajduje zastosowanie w elektronice użytkowej i komunikacyjnej. Na cztery smartfony aż trzy są wyposażone w czujniki MEMS produkcji Bosch. Aktualna oferta półprzewodników obejmuje przede wszystkim czujniki przyspieszenia, momentu obracającego, masowe czujniki przepływu, czujniki ciśnienia i otoczenia oraz mikrofony, półprzewodnikowe elementy mocy i układy ASIC do sterowników w pojazdach.
© Bosch