reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© william87 dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 03 kwietnia 2017

Hyper Poland w finale międzynarodowego konkursu firmy SpaceX

Grupa tworzona przez studentów Politechnik: Warszawskiej i Wrocławskiej zakwalifikowała się do finału konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition. Ze swoim prototypem pojazdu piątej generacji Polacy pojadą do USA jako jedna z 24 drużyn z całego świata.
Zawody zaplanowane na koniec sierpnia w Kalifornii są drugą odsłoną SpaceX Hyperloop Pod Competition – rywalizacji inżynierów z całego świata pod auspicjami firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Pierwszą zorganizowano w styczniu tego roku, w której z 27 zakwalifikowanych na zawody drużyn zaledwie pięć pomyślnie przeszło testy swoich podów i dzięki temu mogło sprawdzić je na torze (ostatecznie zrobiły to trzy teamy). W tamtej rywalizacji najlepszy okazał się zespół z Uniwersytetu w Delft, a nagroda za najszybszy przejazd trafiła do Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

W letniej edycji zawodów SpaceX zamierza oceniać przede wszystkim szybkość podów, które zostaną dopuszczone do startu w tubie. Wygra zatem ta drużyna, której pojazd osiągnie największą prędkość, a jednocześnie będzie to bezpieczny przejazd z udanym hamowaniem, bez wypadku na trasie.

Do drugiej edycji SpaceX Hyperloop Pod Competition zgłosiło się ponad 500 zespołów z całego świata. W drugim etapie było już tylko 100 drużyn, a w finale znalazło się ich 24, w tym właśnie Hyper Poland University Team, tworzony przez studentów z Politechniki Warszawskiej (Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, Koło Naukowe Robotyków KNR, Koło Naukowe Napędów MELprop oraz Koło Naukowe Trakcji i Torów) wraz z studentem i doktorantem z Politechniki Wrocławskiej, działającymi w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych. Na pracami grupy czuwa prof. Janusz Piechna z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Wymyślony przez Elona Muska Hyperloop docelowo ma poruszać się z prędkością około tysiąca kilometrów na godzinę, a dzięki temu wypełnić lukę między pociągami a samolotami. Takie pojazdy mają bowiem w przyszłości służyć do szybkiego przemieszczania się na odległościach między 500 a 1000 kilometrów i zrewolucjonizować nasze życie. Więcej o Hyperloop i polskiej drużynie tutaj.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2