reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 kwietnia 2017

Wykład Wurth podczas TEC Warszawa 2017

Ten wykład to prawdziwa gratka dla każdego inżyniera, m.in. z powodu prowadzącego, czyli Joerga Hantschela, specjalisty od lat zajmującego się technologiami ładowania bezprzewodowego.
„Technologia bezprzewodowego przesyłu energii – standard Qi oraz specjalizowane materiały ekranujące” – oto temat wykładu, który zaprezentuje Joerg Hantschel, Product Manager firmy Würth. Ekspert Würtha na co dzień zajmuje się tworzeniem nowych podzespołów na potrzeby ładowania bezprzewodowego.

Wykład odbędzie się w ramach TEC Warszawa 2017, czyli targów i seminarium dla przemysłu elektronicznego. Spotykamy się 25 maja w warszawskim hotelu Double Tree by Hilton. Darmowa rejestracja dostępna jest pod tym linkiem.

O tematyce wykładu rozmawialiśmy z Piotrem Gierwiatowskim, Field Application Engineer firmy Würth.

evertiq.pl: - O czym będzie prezentacja firmy Würth?

Piotr Gierwiatowski, Würth Elektronik Polska: - Na pewno będziemy chcieli pokazać, w którą stronę zmierza technologia ładowania bezprzewodowego. Opowiemy też o typowych aplikacjach, w których ta technologia może być zaimplementowana oraz zaprezentujemy wiodące standardy. Szczególną uwagę poświęcimy standardowi Qi, który zdobył znaczącą przewagę rynkową i jest obecnie wykorzystywany w większości dostępnych aplikacji.

Pochwalimy się też tym, co jako producent podzespołów elektrycznych, głównie pasywnych, możemy zaproponować projektantom w ich bieżącej pracy. Będziemy również prezentować zestawy, które zostały stworzone wspólnie z producentami układów scalonych. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że klientom często brakuje informacji, kto może im pomóc w doborze układów scalonych, więc chcemy przedstawić krótki przegląd sytuacji na rynku. Szczególnie, że coraz więcej firm z tego sektora współpracuje z nami w obszarze ładowania bezprzewodowego.

Ale tematem, który sprawia, że klienci cierpią na prawdziwy ból głowy, jest dobór cewek do ładowania bezprzewodowego, zarówno po stronie nadawczej, jak i odbiorczej. Podpowiemy, na jakie parametry cewek trzeba zwrócić uwagę i w jaki sposób te cewki dobierać, a także wyjaśnimy, jak zbudować układ rezonansowy (LC) wokół cewki.

Na pewno warto będzie także posłuchać o zagadnieniu kompatybilności elektromagnetycznej układu ładowania bezprzewodowego.

Czasu będzie niedużo, więc niektóre zagadnienia będziemy musieli zaprezentować w bardzo skrótowy sposób, dlatego zachęcamy też do bezpośredniego kontaktu i rozmów z nami czy to bezpośrednio po wykładzie, czy w terminie późniejszym. Na pewno warto skorzystać z okazji, jaką jest przyjazd z Niemiec, specjalnie na ten jeden dzień, Joerga Hantschela, który jest wybitnym specjalistą w dziedzinie ładowania bezprzewodowego i może odpowiedzieć na wiele pytań i pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów.

- Wykład będzie przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów?

- Tak, to będzie typowo techniczna prezentacja, skupiająca się na zagadnieniach inżynierskich.

- Standard Qi ma być jednym z wiodących tematów w czasie prelekcji. Dlaczego właśnie Qi zdobył tak silną pozycję na rynku?

- Przede wszystkim z powodu stosunkowo największych sprawności przesyłu energii, jakie oferuje. Wynika to m.in. z powodu niewielkich odległości, rzędu kilku, kilkunastu milimetrów, na które przesyłana jest energia. Co więcej, w standardzie Qi mamy bardzo wysoki poziom sprzężenia magnetycznego, a co za tym idzie, najmniejsze problemy z kompatybilnością elektromagnetyczną wśród funkcjonujących obecnie na rynku standardów. Qi ma też oczywiście wady, jak chociażby wspomniana już niewielka odległość, na jaką można przesyłać energię, ale nie przeszkadza to w praktycznej implementacji.

- A jaka jest przyszłość technologii ładowania bezprzewodowego?

- Poprawa sprawności i coraz większe moce. Do niedawna implementacje systemów ładowania bezprzewodowego na moce powyżej 5W nie miały racji bytu, ale technologia dojrzewa i idziemy w kierunku większych mocy. Być może podczas wykładu zdążymy pokazać nagranie prezentujące pracę systemu umożliwiającego przesyłanie mocy nawet rzędu 1kW. Takie systemy już funkcjonują, przynajmniej w postaci prototypów, i są na dobrej drodze, by zaistnieć na szerokim rynku. Rozwój idzie w tę stronę, by umożliwiać transfer większych mocy, wystarczających do zastosowań w takich aplikacjach, jak AGD, ale możliwe, że w niedalekiej przyszłości będziemy też mówić o bezprzewodowym ładowaniu samochodów elektrycznych.

Jednak wraz ze wzrostem przesyłanych mocy, zwiększają się wymagania dotyczące sprawności. W aplikacjach mobilnych, gdzie mamy do czynienia z mocami do 5W, sprawność całkowita sytemu osiąga ponad 70% i zazwyczaj nie mamy zbyt dużych kłopotów z rozpraszaną energią. Tymczasem jeśli mamy aplikację na 1kW, to przy sprawności rzędu nawet 90%, oznacza to, że będziemy mieli do czynienia z rozpraszaniem 100 W mocy – na taką sytuację nie możemy sobie pozwolić, sprawność musi być znacznie wyższa.

Znaczenie mają też częstotliwości, na jakich pracuje system. W przypadku Qi są one niskie, rzędu 100-200 kHz, co przekłada się na mniejsze kłopoty z kompatybilnością. Tymczasem w innych systemach, które pracują na częstotliwościach z zakresu 6-7 MHz, te problemy mogą być dużo większe.

- Dziękuję za rozmowę!

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1