reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PixabayTumisu
Przemysł elektroniczny |

XTPL i Blebox wśród start-upów w Pałacu Prezydenckim

W ramach tegorocznych „Startupów w Pałacu” swoje technologie i produkty zaprezentowało 10 spółek wyłonionych w otwartej rekrutacji. Nagrodą dla finalistów są specjalne „paszporty” uprawniające do udziału w jednej z misji gospodarczych głowy państwa, które Prezydent RP wręczył startupowcom podczas wydarzenia.

- Dzięki szerokiej i atrakcyjnej ofercie programowej mamy możliwość wspierania startupów na różnych etapach realizacji projektów, począwszy od fazy „pomysłu”, poprzez prace B+R, a na ekspansji zagranicznej skończywszy. Przykłady spółek XTPL - beneficjenta „szybkiej ścieżki” -oraz Billon - beneficjenta programu Go_Global.pl - pokazują, że polskie startupy z powodzeniem podejmują się coraz bardziej ambitnych projektów – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR, który reprezentował Centrum podczas wydarzenia w Pałacu Prezydenckim. II edycja „Startupów w Pałacu” skierowana była do polskich start-upów oferujących produkty lub usługi dla biznesu, istniejących na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadających przynajmniej gotowy prototyp oraz model biznesowy. Wyróżnione startupy to: Blebox Sp. z o.o., 2040.io, Abyss Glass, Autenti, Billon Sp. z o.o., HussarTech, XTPL, Sense, Quotiss oraz VersaBox, spółka założona przez laureata LIDERA - programu NCBR dedykowanego młodym naukowcom. Stworzone przez zespół VersaBox autonomiczne roboty mobilne typu SVG (Self Guided Vehicles) na zaproszenie NCBR zostaną zaprezentowane na polskim stoisku narodowym podczas Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe - najważniejszego wydarzenia branży przemysłowej na świecie. Roboty VersaBox mają na celu automatyzację procesów intralogistycznych w zakładach produkcyjnych i magazynach. Transportowe roboty VersaBox bezkolizyjnie i bezpiecznie poruszają się pomiędzy ludźmi i innymi urządzeniami oraz mogą być zintegrowane z systemem zarządzania produkcją bądź magazynem.
Finałowa 10 została wybrana podczas otwartego procesu rekrutacji. Mogły się do niego zgłosić polskie start-upy, oferujące produkty lub usługi dla biznesu, istniejące na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadające przynajmniej gotowy prototyp oraz model biznesowy.
Wśród finalistów warto wyróżnić też m.in. spółkę XTPL, o której pisaliśmy m.in. tutaj. Firma rozwija chronioną patentem technologię druku ultracienkich linii przewodzących. Ultracienkie przewody znajdują zastosowanie przede wszystkim w wyświetlaczach, ekranach dotykowych i ogniwach słonecznych. Technologia XTPL jest w stanie efektywniej wykorzystać energię słoneczną, dzięki czemu urządzenia, które z niej korzystają, zużywają mniej energii. Dzisiejsza technologia wytwarzania przewodów opiera się na rzadkich zasobach, kontrolowanych głównie przez Chiny. Technologia XTPL oparta jest na ogólnodostępnym nanosrebrze, a co więcej posiadają więcej zastosowań. Na evertiq.pl pisaliśmy również nie raz o Blebox, spółce technologicznej z obszaru IoT, która zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych, bezprzewodowych urządzeń umożliwiających podłączenie do internetu i sterowanie przy pomocy smartfona lub tabletu oświetleniem, drzwiami, bramami, roletami, ogrzewaniem czy nawadnianiem. Urządzenia korzystają z autorskiej technologii komunikowania się modułów i są już dostępne 20 krajach. Z kolei firma 2014.io oferuje rozwiązania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji. Firma stworzyła inteligentnego asystenta Edwarda, który ma za zadanie wspierać sprzedaż. Edward w sposób automatyczny uczy się zachowań użytkowników i na tej podstawie jest w stanie umiejętnie komunikować się z wykorzystaniem chatu oraz przekazywać informację zwrotną o klientach. 2040.io wierzy, że do roku 2040 sztuczna inteligencja dorówna ludziom. W obszarze IoT działa też spółka Sense, która stworzyła system usprawniający utrzymanie budynków wielkopowierzchniowych. System jest stworzony tak, aby informować o niebezpieczeństwie zanim zdąży się ono pojawić. Alarmuje użytkownika o aktualnym stanie konstrukcji i pomaga planować odśnieżanie lub zarządzić ewakuację budynku. System S-One pozwala na kontrolę konstrukcji na podstawie danych zbieranych przez całe życie budynku. Źródło: NCBR, prezydent.pl

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 30 2023 20:03 V22.0.11-1
reklama
reklama