reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© anthony berenyi dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 14 lutego 2017

Etteplan rozwija działalność w Polsce

Etteplan, czyli dawny Espotel, specjalizuje się w systemach embedded oraz IoT. Ale dla inżynierów z wrocławskiego biura projektowego niestraszne żadne wyzwanie dotyczące elektroniki.

We wrocławskim biurze Etteplan pracuje ponad 150 inżynierów – a to tylko cześć 2,5 tysięcznego zespołu inżynierów firmy zajmującej się szeroko pojętym projektowaniem elektroniki. Polski oddział Etteplan prowadzi wszechstronną działalność na tym polu: od opracowywania koncepcji, poprzez projekty sprzętu i oprogramowania, aż po testy, wraz z zarządzeniem projektem. Najliczniej reprezentowani są inżynierowie oprogramowania, ale są i specjaliści od hardware’u oraz mechanicy, a od około miesiąca we Wrocławiu rozwijany jest nowy dział dokumentacji technicznej. – Jest olbrzymie zapotrzebowanie na przejrzystą oraz przygotowaną w nowoczesny i wygodny sposób dokumentację techniczną. Tymczasem w wielu firmach nie ma metodologii ani dobrych praktyk jej tworzenia – mówi Mateusz Zelek, manager rozwoju biznesu w firmie Etteplan. – Przy czym nie zawsze chodzi tu o opis nowych projektów, ale często też o rodzaj, nazwijmy to „inżynierii wstecznej”. Na przykład gdy klient z branży AGD ma linię produkcyjną powstałą jeszcze w latach 70., do której dokumentacja jest szczątkowa lub nie ma jej wcale. Wtedy wkraczamy my: sprawdzamy co tam jest i odtwarzamy, od razu w formie cyfrowej, żeby dokumentacja była dostępna np. z tabletu i można ją było w prosty sposób aktualizować – wyjaśnia Mateusz Zelek i dodaje, że dzięki utworzeniu działu dokumentacji technicznej, wrocławskie biuro Etteplan jest obecnie jedynym oddziałem w Europie Środkowej, który oferuje kompletne portfolio usług. Jednak specjalizacją inżynierów z Dolnego Śląska jest obszar embedded oraz Internet rzeczy (IoT – Internet of Things). Etteplan nie narzeka na brak zleceń i widzi przed sobą duże perspektywy rozwoju. Szczególne zainteresowanie wzbudza obecnie rynek polski, którym dysponuje jeszcze olbrzymim potencjałem. – Aktualnie prowadzimy rozmowy dotyczące nawiązania współpracy z około 20 podmiotami z kraju – mówi Mateusz Zelek. – Polski oddział to także rodzaj okna na Europę Środkową i Wschodnią dla kolegów ze Szwecji i Finlandii. Nasz region daje jeszcze duże możliwości rozwoju, w odróżnieniu np. od Skandynawii, gdzie jesteśmy już dobrze znani, a i rynek jest nasycony – stwierdza manager Etteplan. Firma zamierza też sięgnąć po nowych klientów w Europie Zachodniej, przede wszystkim w Niemczech, Holandii i Szwajcarii.
Etteplan jest międzynarodowym biurem projektowym R&D zajmującym się systemami wbudowanymi dla różnych sektorów gospodarki, takich jak przemysł, telekomunikacja, medycyna, branża zbrojeniowa, motoryzacja, automatyka budynków oraz AGD. Firma powstała w 1983 roku i obecnie Etteplan ma swoje biura w 8 krajach świata: Finlandii, Szwecji, Polsce, Niemczech, Holandii, Rosji, Chinach i USA. Wrocławski oddział do 2016 roku, gdy nastąpiło przejęcie przez Etteplan, działał pod nazwą Espotel.
Kadra Etteplan wciąż rośnie w siłę i to w szybkim tempie: średnio o 4 nowych inżynierów miesięcznie. Nic więc dziwnego, że firma właśnie szuka nowego biura i planuje przeprowadzkę jeszcze w tym roku. Obecnie wrocławska spółka dysponuje powierzchnią 1000 m kw., a zamierza wynająć około 2000 m kw. Etteplan działa w różnych obszarach elektroniki. – Wspieramy klienta od samego początku aż po proces certyfikacji. Przez ponad 30 lat działalności zdobyliśmy doświadczenie w bardzo różnorodnych branżach: kolejnictwa, medycznej, telekomunikacji, górniczej czy przemysłowej. Często robimy projekty niestandardowe, np. dla start-upów. W Polsce jest dużo młodych firm, które mają ciekawe pomysły, ale nie mają jeszcze wystarczających zasobów, by samodzielnie stworzyć nowe rozwiązanie – mówi Mateusz Zelek. Przykładem może być ławka inteligentna z panelem fotowoltaicznym i akumulatorem, wyposażona w moduł Wi-Fi, tak by można było usiąść w parku i skorzystać z Internetu. Ale Etteplan współpracuje też z dużymi firmami przemysłowymi, chociażby z branży spożywczej, które szukają sposobów by podnieść wydajność. Wówczas Etteplan przygotowuje indywidualne projekty, dostosowane do specyfiki danego klienta. Opowiadając o działalności wrocławskich inżynierów nie sposób nie wspomnieć o uruchomieniu przez nich własnej sieci w standardzie LoRa. Ten wąskopasmowy standard komunikacji bezprzewodowej ma niskie wymagania dotyczące poboru energii, przez co urządzenia działające w standardzie LoRa mogą długo pracować na jednej baterii. Co więcej, korzystanie z tej sieci jest bezpłatne. Specjalistom z Etteplan udało się już osiągnąć transmisję danych na odległość 8 km i to w gęsto zabudowanym terenie miejskim. Firma działa w stowarzyszeniu LoRa Alliance i stara się przekonać inne firmy do korzyści wynikających z zastosowań tego standardu w aplikacjach internetu rzeczy.
reklama
reklama
November 27 2020 15:37 V18.13.10-1