© Qwerty
Przemysł elektroniczny | 19 stycznia 2017
QWERTY pracuje nad elastyczną elektroniką drukowaną
Liczne zespoły badaczy na całym świecie pracują nad tanimi i wydajnymi metodami wytwarzania elastycznej elektroniki. Swoją cegiełkę zamierza dołożyć także polska firma produkująca klawiatury foliowe.
Konsorcjum Uniwersytetu Łódzkiego i Towarzystwa Elektrotechnologicznego QWERTY realizuje projekt wielowarstwowego druku elastycznych układów elektronicznych. W skrócie chodzi o to, by udało się drukować wielowarstwową, elastyczną elektronikę przy użyciu tylko jednej drukarki, w jednym procesie drukowania. Teoretycznie jest to już możliwe, ale żeby przemysł mógł faktycznie zacząć korzystać z takiej metody produkcji, trzeba przezwyciężyć jeszcze kilka barier.
- Wszyscy przymierzają się do tanich technologii druku elastycznej elektroniki, ale mamy poważne problemy z kontaktem takiej elastycznej, organicznej elektroniki ze światem zewnętrznym. A dokładniej, w wyniku kontaktu z wilgocią w powietrzu bardzo szybko następuje degradacja cienkich warstw elektroniki. Bywa, że zajmuje to zaledwie kilka minut. Potrzebne są zatem folie barierowe, które nie pozwalają na przepuszczanie wilgoci i tlenu, co w przypadku folii i innych organicznych materiałów jest bardzo trudne do zrealizowania – wyjaśnia Zbigniew Sieradzki, dyrektor i współzałożyciel QWERTY.
Drugi główny problem to drukowanie kolejnych warstw, ponieważ w trakcie tego procesu poprzednio nałożone warstwy ulegają zniszczeniu. – Nasz projekt ukierunkowany jest na to, by pokonać te bariery. By udało się wydrukować np. OLED technologią Ink-Jet lub sitodruku. Wymaga to oczywiście szczegółowych badań naukowo-technicznych, by osiągnąć ten cel i zbudować urządzenia, przy pomocy których to się uda. Sposobem ma być nakładanie molekularnych warstw tlenków metali, które mają oddzielić i zabezpieczyć poszczególne warstwy przed nadrukiem kolejnej – mówi Zbigniew Sieradzki.
Temat drukowania elastycznej elektroniki mocno zajmuje naukowców i przedsiębiorców z branży nie tylko z racji przewidywanych niskich kosztów produkcji, ale także z powodu nowych możliwości, jakie daje tego rodzaju technologia. Przykład, który dobrze oddaje kierunek rozwoju w tym obszarze, to chociażby drukowanie bezpośrednio na skórze, ludzkiej lub zwierzęcej, sensorów mierzących parametry organizmu, np. poziom cukru. Takie metody diagnostyczne byłyby nie tylko tanie, ale i bezinwazyjne, proste, szybkie i skuteczne, jednym słowem: Święty Graal medycyny.
Jednak, aby osiągnąć ten etap, trzeba jeszcze włożyć olbrzymi wysiłek i przezwyciężyć wiele problemów. Sama technologia druku elastycznej elektroniki nie jest rzecz jasna niczym nowym, niemniej wymaga udoskonalania. Zbigniew Sieradzki podkreśla, że dzięki blisko trzydziestoletniemu doświadczeniu w produkcji klawiatur foliowych, które z natury są elastyczne, firma QWERTY jest odpowiednim podmiotem, by poprowadzić dalej ten rodzaj badań. Wsparcie naukowe zapewnią badacze Uniwersytetu Łódzkiego.
QWERTY już kolejny raz zamierza skorzystać z funduszy unijnych. Na początku 2016 roku firma z sukcesem zakończyła projekt grafenowy realizowany z Politechniką i Uniwersytetem Łódzkim oraz ITME. Naukowcy opatentowali nowe technologie, a Qwerty wdrożyło do produkcji atramenty do Ink-Jet na bazie tlenku grafenu. – Powodzenie tego projektu zachęciło nas do kolejnych kroków tego typu. Stąd właśnie to przedsięwzięcie realizowane wspólnie z naukowcami – mówi Zbigniew Sieradzki. Jednak za decyzją QWERTY stoją także inne motywy, związane z chęcią rozwoju w obszarze nowoczesnych technologii.
– Ludzie coraz częściej rozmawiają ze sprzętem elektronicznym, a on zaczyna ich rozumieć. Pojawia się więc pytanie: jak długo jeszcze będą potrzebne klawiatury? – zauważa Zbigniew Sieradzki. I faktycznie, może w perspektywie dwóch czy trzech lat problem jest nieistotny, ale jeśli mówimy o dłuższym okresie, to warto się zastanowić, czy produkująca klawiatury firma przetrwa kolejne dekady rozwoju interfejsów głosowych. – Dlatego już dzisiaj musimy zacząć zajmować się nowymi technologiami, które pozwolą nam używać zdobytej przez lata wiedzy i doświadczenia do produkcji elastycznej elektroniki, której szybkiego rozwoju możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości. Być może za jakiś czas będziemy drukowali sensory medyczne, a technologia produkcji tych komponentów będzie oparta na wiedzy i technologii, które stosujemy od 30 lat – stwierdza Zbigniew Sieradzki.
Firma QWERTY powstała w 1988 roku, jako „firma garażowa”, a dokładniej trzyosobowe przedsiębiorstwo działające w piwnicy pod maglem. Dzisiaj łódzka spółka zatrudnia 71 osób i ma około 1000 czynnych klientów na terenie Polski i poza granicami naszego kraju, głównie w Niemczech, Holandii i Szwecji. Klawiatury QWERTY znajdują zastosowanie m.in. w medycynie, wojsku i przemyśle elektrotechnicznym. Firma nie oferuje produktów „z półki”, każde zamówienie jest szyte na miarę, statystycznie codziennie do produkcji wchodzą 4 nowe produkty.
Projekt „Opracowanie i wdrożenie procesu wielowarstwowego wydruku Ink-Jet na potrzeby elektroniki elastycznej” jest dofinansowywany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kwotą 3,7 mln PLN. Czas realizacji przewidziany jest na trzy lata.
Foto: © QWERTY


SK Hynix wybuduje 4 fabryki chipów
Koreański producent pamięci zapowiedział, że zainwestuje 107 mld USD w budowę 4...
Sony wzmocni kadrę inżynierską w biznesie chipów
Sony poinformowało, że 40% nowo zatrudnionych inżynierów w Japonii w ciągu najbliższych...
APS Energia zrealizuje dwa zamówienia dla H. Cegielski
Spółka przyjęła do realizacji nowe zamówienia od H. Cegielski - Fabryka Pojazdów...
RGB Technology prezentuje postępy z budowy nowego zakładu
Trwa budowa nowej siedziby RGB Technology, zlokalizowanej w Strefie Ekonomicznej w...
Wirtualna rzeczywistość ułatwi podbój kosmosu
Po technologię rzeczywistości wirtualnej sięgają największe agencje kosmiczne na świecie...
Honda zamknie fabrykę w Wielkiej Brytanii
Japoński producent ogłosił plany restrukturyzacyjne: firma zamierza w 2021 roku zamknąć...
Ursus wygrał olbrzymi przetarg
NCBiR wybrało ofertę Ursusa jako najkorzystniejszą w postępowaniu na opracowanie i...
XTPL Inc. już w Dolinie Krzemowej
Komercjalizujące zaawansowaną technologię nanodruku XTPL otworzyło spółkę w Silicon...
Koło Naukowe Mechaników AGH opracowuje elektroniczną...
Studenci z Koła Naukowego Mechaników AGH (KNM AGH) działającego przy Wydziale...
ML System z kontraktem na budowę hali
ML System podpisał z firmą Skawald umowę o generalne wykonawstwo dla inwestycji polegającej na budowie hali wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym oraz instalacjami wewnętrznymi.
Braster podpisał umowę na sprzedaż systemu Braster Pro w Indiach
Braster SA, innowacyjna spółka technologiczna, działająca w obszarze telemedycyny...
Pracownicy TRW Polska w Częstochowie za strajkiem
W związku z brakiem porozumienia z pracodawcą odnośnie podwyżek...
Potencjalny wpływ brexitu na branżę elektroniczną
W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami ostatecznym terminem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię politycy, przedsiębiorcy oraz obywatele starają się ocenić potencjalny wpływ tego bezprecedensowego...
Wrocław bada rozwiązania internetu rzeczy we współpracy z firmami...
Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu internetu rzeczy...
Bornico z kredytem na innowacje
Projekt radomskiego producenta elektroniki został rekomendowany do...
Komercyjne wykorzystanie dronów może przynieść gospodarce nawet 913...
Budownictwo, rolnictwo, energetyka czy ubezpieczenia – to tylko niektóre z branż, w...
Mechanizm sondy InSight rozpocznie wbijanie w grunt Marsa
W tym tygodniu instrument HP3 marsjańskiej sondy InSight zacznie wbijać się na głębokość...
20 lutego XTPL zadebiutuje na GPW
Rozwijająca przełomową technologię nanodruku XTPL zadebiutuje na głównym...
VIGO System otrzymało milionowe środki na inwestycje
Projekt spółki otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Rekomendowana...
Cormay przenosi lokalizację inwestycji
Biotechnologiczna spółka podjęła decyzję o przeniesieniu lokalizacji planowanej inwestycji związanej...
BB Electronics przejmuje czeski EMS
Duński dostawca usług EMS, BB Electronics, przejął czeskiego konkurenta Wendell Electronics.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Most Read
Załaduj więcej newsów