reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Jabil Przemysł elektroniczny | 24 listopada 2016

Jabil Kwidzyn produkuje nowoczesne kamery dla niemieckiego start-upu Panono

Sztandarowym produktem Panono jest kamera sferyczna w kształcie kuli, wykonująca zdjęcia 360°, której rozdzielczość przekroczyła 100 megapikseli. Seryjna produkcja kamery odbywa się w polskim zakładzie Jabila.
Kamera Panono po raz pierwszy została zaprezentowana na platformie crowdfundingowej w 2013 roku i momentalnie odniosła wielki sukces. Twórcom produktu udało się wówczas zebrać ponad 1,2 mln USD. Kolejnym wyzwaniem dla Panono było znalezienie odpowiedniego producenta, a idealnym miejscem do takich poszukiwań okazały się targi Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas. To właśnie tam w 2014 roku odbyła się premiera pierwszej wersji kamery i po raz pierwszy rozmawiali ze sobą przedstawiciele firm Jabil i Panono.Spotkanie w Las Vegas było początkiem udanej i trwającej do dzisiaj współpracy, którą Stuart Green, Senior Business Unit Director z firmy Jabil, określa mianem pracy inżynierów z inżynierami. Jabil, czyli dostawca nowatorskich rozwiązań elektronicznych, początkowo skupiał się na produkcji kontraktowej urządzeń i elementów elektronicznych, a obecnie dynamicznie rozwija swoją ofertę, uzupełniając ją o projektowanie inżynierskie, rozwiązania dla łańcucha dostaw oraz wysoko wyspecjalizowane zlecenia chociażby z zakresu technologii optycznej, druku 3D, zaawansowanych rozwiązań mechanicznych i zrównoważonego systemu opakowań. Portfolio klientów Jabila w ostatnim czasie powiększa się w dużej mierze o niewielkie firmy z bardzo różnych branż, poszukujące podwykonawców usług produkcyjnych na wysokim poziomie. To właśnie technologiczny charakter Jabila był jednym z czynników decydujących o wyborze firmy na partnera i producenta Panono – podkreśla Jabil w komunikacie.

Start-up Panono pobił wiele rekordów w dziedzinie crowdfundingu i crowdinvestingu. Łącznie przez platformy Indiegogo.com oraz Companisto.com firma zebrała 3 mln USD. Dla Jabila głównymi wyzwaniami związanymi z udziałem w projekcie Panono były ryzyko biznesowe i ewentualne specjalne wymagania produkcyjne. Ostatecznie współpraca rozpoczęła się w 2014 roku, a seryjna produkcja w listopadzie 2015 roku. Nieprzerwanie aż do dziś odpowiada za nią zakład z Polski – Jabil Kwidzyn.

Od pomysłu do produktu

Pierwszy pomysł na panoramiczną kamerę rejestrującą obraz 360° pojawił się w głowie Jonasa Pfeila, pomysłodawcy i współzałożyciela Panono, w 2007 roku podczas jego podróży na wyspy Tonga na południowym Pacyfiku. Zapierające dech w piersiach krajobrazy aż prosiły się o uwiecznienie w formie serii panoramicznych zdjęć. Pomysł na urządzenie elektroniczne pozwalające na takie ujęcia powrócił i został rozwinięty w pracy naukowej Pfeila na Berlińskim Uniwersytecie Technicznym (TU Berlin). Prototyp Panono został ukończony w 2010 roku.

Najważniejszym wymogiem stawianym przez Panono potencjalnym partnerom była umiejętność skonstruowania tak skomplikowanego urządzenia oraz możliwość zwiększenia wolumenu produkcji w przypadku sukcesu rynkowego. - Zatrudniający ponad 3000 pracowników zakład Jabil Kwidzyn okazał się być idealnym partnerem zarówno z uwagi na niewielką odległość geograficzną, ale również brak różnic kulturowych, które mogą wystąpić w przypadku zlecania produkcji fabrykom z innych kontynentów – informuje spółka. W ramach współpracy ustalono jasny podział obowiązków. Panono odpowiada za projekt produktu, jego możliwości techniczne oraz marketing i sprzedaż, zaś Jabil za proces produkcji, w tym wprowadzanie usprawnień i dodatkowo wspiera Panono w poszukiwaniu dostawców części, a nawet w customizacji pakowania.

Puzzle ze 160 elementów

Ze względu na nowatorski charakter produktu Jabil stanął w obliczu kilku technicznych wyzwań. Jednym z nich była obudowa kamery składająca się z aż 160 elementów, które muszą idealnie do siebie przylegać a jednocześnie być wystarczająco odporne na uderzenia i uszkodzenia. W tym celu projektanci Jabila z Austrii we współpracy z Jabil Kwidzyn przeprowadzili testy wytrzymałościowe dwóch prototypów urządzenia. Panono uzyskało w ten sposób dane na temat prędkości opadania, kierunku przyspieszenia oraz zachowania się produktu w trakcie i po upadku. Wszystkie te informacje pozwoliły na dopracowanie kamery i zwiększenie jej odporności przed uruchomieniem masowej produkcji. Montaż obudowy w formie 160-elementowej układanki również stanowił nie lada wyzwanie.Lufthansa i BMW wśród użytkowników kamer Panono

Dziś - zaledwie kilka lat po zaprezentowaniu pomysłu szerokiej publiczności na platformie crowdfundingowej - Panono odnosi spore sukcesy na rynku. Kamera jest wykorzystywana zarówno przez zwykłych konsumentów oraz komercyjnie, np. do produkcji materiałów virtual reality (VR) w branży turystycznej, przez działy marketingu, na eventach, w budownictwie i w branży deweloperskiej oraz przez media. Lufthansa na przykład używa Panono do celów promocyjnych, robiąc panoramiczne zdjęcia nowych destynacji w rozkładzie lotów lub nowych maszyn w swojej flocie. Z kolei BMW używa Panono podczas targów motoryzacyjnych, prezentując wnętrza wystawianych tam modeli lub całe stoisko.

Inni znajdują jeszcze inne zastosowania urządzenia z Kwidzyna. Drużyna futbolu amerykańskiego Minnesota Vikings używa Panono do prezentacji postępów prac na budowie nowego stadionu, a także jako narzędzie wspierające sprzedaż biletów, umożliwiając kibicom wybór sektorów czy miejsc. Panono znalazło swoje zastosowanie również wśród organizacji pozarządowych i charytatywnych. World Wildlife Fund (WWF) dokumentuje urządzeniem swoje projekty związane z ochroną środowiska naturalnego.© Jabil

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1