reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beaniebeagle dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 18 października 2016

Lądownik Schiaparelli zbliża się do Marsa

19 października 2016 lądownik Schiaparelli z misji ExoMars ma wylądować na Marsie. W misji biorą też udział polskie firmy.
Podstawowym celem misji ExoMars jest odpowiedź na pytanie, czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie. A także badania rozmieszczenia wody na różnych głębokościach, badania powierzchni i zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla przyszłej misji załogowej. Nazwa misji nawiązuje do egzobiologii (astrobiologii), nauki która bada możliwości istnienia życia poza Ziemią. Misję ExoMars prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspólnie z Agencją Kosmiczną Federacji Rosyjskiej "Roskosmos".

Sonda ExoMars obejmuje orbiter TGO (Trace Gas Orbiter) oraz wspomniany już lądownik Schiaparelli. 16 października lądownik Schiaparelli oddzielił się od orbitera i wszedł w stan hibernacji. Podsystemy lądownika zostaną ponownie aktywowane 3 dni później, przed wejściem w atmosferę Marsa - na wysokości 122 km nad powierzchnią planety i przy prędkości około 21 000 km/godz. Dzięki wykorzystaniu specjalnych spadochronów prędkość opadania zostanie zmniejszona do 1650 km/godz. na wysokości 11 km, a następnie włączy się aktywny system hamowania spowolniający ruch modułu aż do około 15 km/godz. (4 m/s).

Lądownik Schiaparelli EDM (pełna nazwa to Entry, Descent and Landing Demonstrator Module) ma za zadanie bezpiecznie wylądować na powierzchni planety i przetestować szereg technologii, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane w misjach załogowych. Wykona dodatkowo kilka pomiarów meteorologicznych. Jego misja na Marsie potrwa kilka dni, aż do całkowitego wykorzystania energii zgromadzonej w pokładowych akumulatorach.

Instrument Trace Gas Orbiter (TGO) ma do wykonania inne zadania. Po zajęciu pozycji na orbicie Marsa będzie pełnił rolę jego sztucznego satelity wykonującego pomiary obecności i rozmieszczenia gazów, które w marsjańskiej atmosferze występują w ilościach śladowych, ale mogą świadczyć o tym, że na Czerwonej Planecie istnieje lub istniało życie.

Polski udział w misji ExoMars2016 W ramach misji ExoMars wykorzystano elementy zbudowane w Polsce. Na pokładzie lądownika Schiaparelli zainstalowano detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę Vigo System SA z Ożarowa Mazowieckiego. Detektorów tych ESA użyła do stworzenia radiometrów w systemie służącym do monitoringu zewnętrznej powłoki lądownika. W Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie zaprojektowano i wybudowano moduł zasilania do kamery CaSSIS. Elementy zasilania montowała na zlecenie instytutu polska firma Creotech Instruments SA. Kamera ma wykonywać kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa w wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu fotografowane będą formacje skalne wiązane przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. Inne instrumenty, zamontowane na pokładzie orbitera, NOMAD i ACS, będą wykorzystywać obrazy z kamery do identyfikacji źródeł emisji gazów.

Źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN, MR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1