reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rangizzz dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 30 września 2016

Norautron w Polsce będzie ważnym centrum produkcyjnym

Specjalnie dla evertiq.pl, o planach norweskiej firmy dotyczących zakładów w Zduńskiej Woli opowiada Øyvind Sedivy, prezes i CEO Norautron.
- Inwestycje w Polsce rozpoczęliśmy w 1997 roku, gdy przejęliśmy 26% udziałów w firmie Polmatex Wolma. Pod koniec 2014 roku pojawiła się możliwość przejęcia kolejnych udziałów. Zdałem sobie wówczas sprawę, że biorąc po uwagę istniejący już plan dotyczący uruchomienia produkcji elektroniki i montażu końcowego w Polsce, przejęcie pełnej działalności może być na to dobrym sposobem – mówi Øyvind Sedivy, prezes i CEO Norautron.

Dlatego właśnie w ciągu roku 2015 własnością Norautron stało się 100% udziałów w Polmatex Wolma, która to firma zmieniła nazwę na Norautron SA. Norweski właściciel mocno zainwestował w remont budynków i całkowitą renowację warsztatów oraz nowy sprzęt do frezowania, tłoczenia, obróbki CNC, itp. Firma w Zduńskiej Woli dysponuje obecnie dwoma budynkami, o łącznej powierzchni produkcyjnej i biurowej około 10 tys. m kw.

Ruszyła już produkcja komponentów elektromechanicznych. Trwa natomiast jeszcze instalacja linii SMT oraz urządzeń do produkcji i testowania PCB. Maszyny będą uruchamiane już od października, a produkcja będzie startować stopniowo do listopada bieżącego roku. Operatorzy linii przechodzą obecnie szkolenia w siedzibach firmy Norautron w Szwecji i Norwegii.

Norautron zatrudnia w Polsce około 85 osób. Dla porównania, na początku 2015 roku w firmie pracowało około 15 osób. - Na pewno zapotrzebowanie na pracowników pojawi się znowu w roku 2017, gdy będziemy transferować produkcję do Polski – informuje Sedivy. - W następnym roku planujemy transfer do Polski klientów z Norwegii i Szwecji oraz nawiązanie współpracy pomiędzy zakładami w Chinach i Polsce, a klientami ze Stanów Zjednoczonych – dodaje nasz rozmówca.

Zapytaliśmy też szefa Noratruon, dlaczego firma zdecydowała się na inwestycję w naszym kraju. - Dlaczego Polska? To europejskie centrum logistyczne i członek Unii Europejskiej, w dodatku kraj z bezpośrednimi i regularnymi połączeniami kolejowymi do Chin. Co więcej, przejęliśmy firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży produkcyjnej, działalnością komplementarną do naszej oraz doskonałymi umiejętnościami i wykwalifikowaną kadrą.

Øyvind Sedivy zwraca także uwagę na szkoły techniczne w Zduńskiej Woli, które mogą być pomocne przy kolejnej kampanii rekrutacyjnej w firmie. Ale Sedivy mówi o czymś jeszcze. - Chciałbym podkreślić, że postawa polskich pracowników, ich umiejętności i kultura osobista jest doskonała. Bez świadomości tego faktu, nie zdecydowalibyśmy się na inwestycję w Polsce.

- Standard obiektów w Polsce jest w tej chwili mniej więcej taki sam, jak w naszych innych lokalizacjach, w Chinach, Szwecji i Norwegii. Zakłady, warsztaty i kadra firmy muszą się charakteryzować odpowiednim poziomem, aby świadczyć usługi dla klientów z branży morskiej, medycznej, motoryzacyjnej i przemysłowej, którzy mają wysokie wymagania dotyczące jakości, czasu dostawy i ceny – zaznacza prezes Norautron.

Co dalej? Po remoncie i przystosowaniu dwóch budynków firma nie zamierza spoczywać na laurach. - Jeśli działalność będzie się dobrze rozwijać, na co oczywiście liczymy, zamierzamy wybudować nowy obiekt przeznaczony na produkcję elektroniki. Mamy nadzieję, że zrealizujemy tę inwestycję w ciągu 3 do 5 lat – zdradza Øyvind Sedivy.

- Jesteśmy przekonani, że nasz polski oddział stanie się ważnym centrum produkcyjnym dla klientów ze Skandynawii, Europy i Stanów Zjednoczonych – podsumowuje Sedivy.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1