reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© fergregory dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 29 września 2016

Polska Strategia Kosmiczna: większy udział w programach ESA i wsparcie dla biznesu

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło konsultacje założeń Polskiej Strategii Kosmicznej. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie udziału Polski w programach ESA i w projektach kosmicznych Unii Europejskiej.
Kolejne założenia Polskiej Strategii Kosmicznej to utworzenie inkubatora biznesowego ESA, większe wykorzystanie danych satelitarnych w administracji, obronności i biznesie, a także kształcenie kadr na nowych kierunkach studiów. - Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej – powiedziała wiceminister Emilewicz.

Głównym celem powstającej obecnie Polskiej Strategii Kosmicznej jest wzmocnienie polskiego przemysłu kosmicznego, który do 2030 roku ma stać się konkurencyjny w skali Europy, a jego obroty mają sięgnąć co najmniej 3 proc. rynku europejskiego. Ma to zostać osiągnięte m.in. dzięki zwiększeniu udziału Polski w programach opcjonalnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (aby wykorzystywać środki w wysokości 150-200 proc. obowiązkowej składki), zwiększeniu udziału w projektach kosmicznych Unii Europejskiej (takich jak Copernicus, Galileo, Horizon 2020) i innych inicjatywach międzynarodowych. Tworzone będą warunki wewnętrzne sprzyjające rozwojowi sektora kosmicznego. Mają w tym pomóc takie działania, jak utworzenie inkubatora biznesowego ESA, likwidacja barier prawnych oraz wprowadzanie innych ułatwień dla jednostek naukowych i przedsiębiorstw.

Ważną częścią strategii jest zwiększenie poziomu wykorzystania danych satelitarnych, zwłaszcza przez administrację publiczną i w projektach komercyjnych. Ponadto rząd chce, by Polska miała dostęp do infrastruktury satelitarnej umożliwiającej zaspokojenie jej potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności oraz zapewnienie niezależności. W dokumentach prezentujących strategię pojawia się koncepcja zbudowania polskich nanosatelitów, z potencjałem do stworzenia ich konstelacji oraz systemu operowania.

Ministerstwo Rozwoju zaznacza, że inwestycje w sektor kosmiczny przynoszą korzyści w różnych obszarach. Kosmiczne technologie, które charakteryzują się takimi cechami, jak wytrzymałość, niezawodność czy energooszczędność niejednokrotnie mogą znaleźć zastosowanie w innych gałęziach przemysłu. Podkreślono również, że od czasu przystąpienia Polski do ESA nastąpiło przyspieszenie rozwoju przemysłu kosmicznego w kraju, a polskie podmioty biorą udział w licznych projektach Agencji.

Polska Strategia Kosmiczna jest częścią Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która ma zwiększyć znaczenie innowacyjności, nowych technologii i wiedzy w polskiej gospodarce. Dokument został ogłoszony do konsultacji społecznych.

Źródło: PARP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2